Specjalizacje, Kategorie, Działy
Smilena

Pracodawcy RP: Nie czas zbierać dane, gdy płoną lasy

Udostępnij:
Nie dostali odpowiedzi na poprzednie pismo, nie mogli przedstawić swoich argumentów na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, więc napisali następne.
Oto najważniejszy fragment listu: “Wnosimy o dokonanie zmiany rozporządzenia z 26 października 2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców w celu przesunięcia jego wejścia w życie na dzień 1 stycznia 2022 roku.

Kolejny raz pozwolimy sobie podkreślić, że zmiany wynikające z przedmiotowego rozporządzenia wiążą się z dużym nakładem pracy administracyjnej. Zwiększanie obciążeń administracyjnych w trakcie stanu epidemii prowadzi do niewłaściwego wykorzystania zasobów kadrowych podmiotów leczniczych. W rezultacie personel podmiotów leczniczych, zamiast angażować się w lepszą organizację procesu udzielania świadczeń skierowany zostaje do zadań czysto administracyjnych, pozbawionych jakiegokolwiek znaczenia dla pacjentów.

Poza tym zbieranie danych w czasie stanu epidemii, gdy podmioty lecznicze funkcjonują w sposób całkowicie odmienny od standardowego, nie tylko nie da wartościowych informacji, ale wręcz będzie przeciwskuteczne.

W trakcie stanu epidemii niemal wszystkie podmioty lecznicze ponoszą zdecydowanie większe koszty działalności (w szczególności wynagrodzeń i środków ochrony osobistej), a jednocześnie, ze względu na zwiększoną pracochłonność, udzielają mniejszej ilości świadczeń lub robią to w innym trybie niż zazwyczaj. Prowadzi to do wniosku, że dane zbierane w trakcie stanu epidemii nie tylko nie pomogą ministrowi zdrowia, Narodowemu Funduszowi Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w poznaniu rzeczywistych kosztów udzielanych świadczeń, ale prowadzić będzie do wniosków całkowicie nieprawdziwych.

Ponadto należy podkreślić, że nie jest wskazane przekładanie terminu wejścia w życie rozporządzenia o kilka miesięcy ponieważ koszty w podmiotach leczniczych w wielu wypadkach ponoszone są w porządku rocznym i przykładowo rozpoczęcie zbierania danych od połowy roku mogłoby prowadzić do pominięcia wielu istotnych składników kosztów.

W związku z powyższym kolejny raz zwracamy się z wnioskiem do Pana Ministra o dokonanie zmiany rozporządzenia z 26 października 2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców w celu przesunięcia jego wejścia w życie na dzień 1 stycznia 2022 roku.
Wyrażamy nadzieję na przyjęcie proponowanych przez nas rozwiązań.”

Z wyrazami szacunku, wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP
Andrzej Mądrala

















2
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.