Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Jan Kochanowski: Chory z padaczką u lekarza POZ ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Arleta Czarnik
|
Czy warto zajmować się padaczką? – Na padaczkę choruje ok. 70 mln ludzi. Nie jest ona częstą chorobą, ale w neurologii zajmuje poczesne miejsce – odpowiada prof. dr hab. n. med. Jan Kochanowski.
Pierwsze wzmianki o padaczce pojawiły się już prawie 3 tys. lat temu. Autor wykładu omawia terminologię, definicje padaczki i napadu padaczkowego, przedstawia statystyki (choruje ok. 1 proc. populacji) i częstość występowania choroby w zależności od wieku (największa w dzieciństwie i w wieku podeszłym). Wymienia przyczyny padaczki, zaznaczając, że w bardzo wielu przypadkach nie ma możliwości jej ustalenia u konkretnego chorego.

Ekspert przyznaje, że diagnostyka padaczki jest trudna (konieczne jest jej różnicowanie z wieloma chorobami i stanami), ale nie musi jej przeprowadzać specjalista. Powinien to robić lekarz, który ma doświadczenie w rozpoznawaniu padaczki i jest pewny, że nie popełni błędu, bo taka diagnoza wiąże się z konsekwencjami społecznymi i długotrwałym leczeniem. Prof. Kochanowski omawia kryteria rozpoznania padaczki i przedstawia algorytm diagnostyczny. Przypomina, że w trakcie diagnostyki trzeba ustalić etiologię oraz określić typ napadów, bo od tego zależy leczenie.

Mówiąc o leczeniu padaczki, prelegent podkreśla, że najważniejsze jest poinformowanie pacjenta o sposobie leczenia, ewentualnych powikłaniach, czasie, po którym leki zaczynają działać, a przede wszystkim o domniemanym czasie leczenia, aby zapobiec nagłemu odstawieniu leków. U 30 proc. chorych występuje padaczka lekooporna, ale zdaniem prof. Kochanowskiego celem leczenie zawsze powinna być całkowita kontrola napadów. – Musimy dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać maksymalnie dobry efekt. Nie może być tak, że lekarz mówi do pacjenta: „ma pan padaczkę, to ma pan i napady”, a nie stara się modyfikować leczenia – przekonuje specjalista.

Ponadto profesor przedstawia m.in. zasady leczenia, informacje o znaczeniu badań EEG, CT i MRI u osób z padaczką, chorobach współistniejących, stosowaniu antykoncepcji u kobiet leczonych z powodu padaczki, ciąży u chorych na padaczkę, omawia leki przeciwpadaczkowe, zjawisko nagłej nieoczekiwanej śmierci w padaczce (SUDEP) i stan padaczkowy oraz dane naukowe dotyczące wykorzystywania kannabinoidów.Wykład został zaprezentowany podczas VII OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI PUŁAPKI W NEUROLOGII zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.