Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Maciej Wilczak: Rozmawiajmy o seksualności kobiet w ciąży

Udostępnij:
- Seksualność dla każdego ma inne znaczenie, ale najważniejsze jest to, czy potrafimy o niej rozmawiać. Z tym jest problem tym bardziej u kobiet w okresie ciąży – mówi prof. Maciej Wilczak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Około 68 procent lekarzy-położników nigdy nie zapytało swoich pacjentek o sprawy seksu podczas ich ciąży. Między 3-6 procent pacjentek inicjuje te pytania. Zarówno lekarz ginekolog jak i lekarz POZ powinni inicjować ten temat, a współpraca między nimi w tym zakresie jest konieczna, bo to lekarz winien inicjować taką rozmowę. Ważne jest jednak to, w jaki sposób formułowane są pytania, aby nie wzbudzić dyskomfortu u pacjentki.

Seksualność kobiety zmienia się w zależności od trymestru ciąży. Niechęć do seksu może wzrastać z powodu obaw o dziecko w I i III trymestrze, ale w II trymestrze zwiększa się aktywność seksualna. Ponad 32 procent kobiet współżyje tylko dlatego, żeby nie budzić nerwowości partnera, stąd apel, aby okazywać większe zrozumienie mężczyznom, choć należy zrozumieć również to, że ciąża to trudny okres dla kobiety.

Rozmowa poniżej:

TMT - wywiad - Maciej Wilczak from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.