Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Marlena Broncel: Drugie kryterium programu lekowego z inhibitorem PCSK9 w leczeniu zaburzeń lipidowych do zmiany

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.06.2020
 
 
- Zaburzenia lipidowe są groźne z uwagi na ryzyko sercowo-naczyniowe. Drugim czynnikiem ryzyka jest otyłość. To nie jest tak, że leczenie zaburzeń lipidowych utrudnia zmniejszenie masy ciała, bo leki te nie mają na to wpływu, ale oczywiście może zdarzyć się tak, że otyłość przyśpiesza zmiany w naczyniach - mówi prof. Marlena Broncel z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wskazując, że stosowanie inhibitorów PCSK9 jest możliwe w sytuacji braku reakcji na leczenie statynami wraz z lekiem wspomagającym.
- Otyłość niewątpliwie utrudnia leczenie zaburzeń lipidowych, bo oprócz leków chory musi zmodyfikować tryb życia. Najlepszą dietą dla takich pacjentów jest środziemnomorska - doradza prof. Broncel.

- Program lekowy z inhibitorami PCKS9 ma bardzo ostre drugie kryterium, które powoduje, że bardzo mało pacjentów kwalifikuje się do włączenia do tego leczenia - mówi prof. Broncel. - Obecnie jedynie 103 osoby korzystają z tego leczenia, choć nie oznacza to, że objętych nim byłoby znacznie więcej, gdyby znieść wymóg stężenia cholesterolu LDL w określonej wartości. Celem terapeutycznym jest i tak jego znacznie niższy poziom - tłumaczy prof. Broncel.

Cała rozmowa do obejrzenia poniżej:


Rozmowa z prof. Marleną Broncel from Termedia Videos on Vimeo.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe