Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Marlena Broncel podczas "Top Medical Trends 2019" o rozpoznawaniu i leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.02.2019
 
 
- Hipercholesterolemia rodzinna jest najczęściej występującą chorobą uwarunkowaną genetycznie, której rozpoznawanie jednak bardzo szwankuje. Tymczasem chorzy mają 20-krotnie zwiększone ryzyko sercowo naczyniowe w porównaniu do osób w tym samym wieku. To często prowadzi do przedwczesnej śmierci – mówi prof. Marlena Broncel z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która podczas "TMT" poprowadzi wykład na temat hipercholesterolemii rodzinnej.
Prof. Broncel wykład poprowadzi w formule omówienia dwóch przypadków klinicznych poszczególnych chorych. Wskaże zarówno na zagadnienia związane z diagnostyką w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej jak i sposoby leczenia. Podstawę leczenia stanowią statyny, które włącza się już u 6-letnich dzieci. Terapia hipolipemizująca ma na celu zapobieganie przedwczesnym zawałom, udarom oraz nagłym zgonom sercowym. Zaniechanie leczenia nawet u osób młodych około 35 roku życia powoduje, że ich ryzyko sercowo-naczyniowe jest takie samo jak osoby 70-letniej bez choroby. Zostaną omówione zasady kwalifikacji chorych z hipercholesterolemią rodzinną do programu lekowego przeciwciałem PCKS9- alirokumabem.

Rozpoznanie hipercholesterolemii rodzinnej oraz jej leczenie może być udziałem nie tylko specjalisty, ale również lekarza POZ. Do rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej nie trzeba wykonywać badania genetycznego. Sygnałem ostrzegawczym są wyniki lipidogramu (cholesterol LDL > 190mg/dl, cholesterol całkowity>310 mg/dl) oraz obciążający wywiad rodzinny. Przydatną w rozpoznawaniu jest duńska skala- Dutch Lipid Clinic Network, która powinna znaleźć się w każdym gabinecie lekarza POZ.

Jednak jak podkreśla prof. Broncel na diagnostyce pacjenta, który zgłasza się do lekarza nie wolno poprzestać. Stężenie cholesterolu należy zbadać również u członków rodziny, w tym dzieci.

Na hipercholesterolemię rodzinną choruje jedna na 150-250 osób, ale w Polsce nie ma żadnego rejestru, który umożliwiałby policzenie oraz opis chorujących.

Wykład prof. Marleny Broncel rozpocznie się w sobotę (23 marca) o godzinie 9.40.

Przeczytaj także: Prezentujemy listę wykładowców Top Medical Trends 2019.

Szczegółowe informacje dotyczące "Top Medical Trends 2019" znajdują się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019.

Na konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019/Rejestracja
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.