Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Szaflik: Koronawirus może wniknąć do organizmu przez oczy. Potrzebne okulary ochronne

Źródło: Jerzy Szaflik
Autor: Marta Koblańska |Data: 17.03.2020
 
 
Czy można zarazić się koronawirusem poprzez potarcie oka? - Niestety, tak - odpowiada prof. Jerzy Szaflik, autorytet okulistyczny, szef Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” i Centrum Jaskry w Warszawie.
- Jeśli na dłoni znajdują się wirusy, potarcie czy dotknięcie oka może spowodować ich wprowadzenie do organizmu i infekcję. Oczy są bowiem połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa — a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla COVID-19. Tą drogą wirus dostaje się do płuc, gdzie przede wszystkim wywołuje infekcję. Dlatego bezwzględnie unikajmy dotykania oczu, nosa i ust oraz często myjmy lub odkażajmy dłonie - ostrzega profesor Szaflik..

Prof. Szaflik podkreśla, że ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku personelu medycznego stykającego się z chorymi.

- Przecież maseczki sanitarne chronią jedynie usta i nos. Elementem zabezpieczenia personelu medycznego powinny być także okulary czy gogle ochronne. Odpowiednie będą też tzw. przyłbice ochronne. Przypadki wniknięcia COVID-19 do organizmu drogą oczną miały już miejsce. Jeden z wybitnych chińskich specjalistów chorób płuc , który walczył z epidemią w Wuhan, przekonuje, że właśnie w ten sposób zaraził się wirusem. Dochował on bowiem wszelkich środków bezpieczeństwa, ale nie nosił okularów ochronnych. Przyłączam się do jego apelu - przyznaje prof. Szaflik.

Przeczytaj także: „Prof. Kładny: Ze względu na koronawirusa wykonujemy jedynie operacje onkologiczne”, „O maseczkach, rękawiczkach i szpitalach zakaźnych”, „Lista szpitali przekształconych w zakaźne”, „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe