Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Teofan Domżał o bolesnej starości w cieniu epidemii COVID-19

Źródło: Konferencja "Wyzwania w neurologii - jak skutecznie leczyć ból i stan zapalny"
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 05.03.2021
 
 
Coraz więcej wiemy o następstwach koronawirusa, między innymi o tym, że przenika barierę krew-mózg, stąd objawy mózgowe. Potęguje też ból, szczególnie dotkliwy dla osób starszych, o mniejszej tolerancji na cierpienie.
Wśród seniorów COVID-19 dokonał najwięcej złego. Prof. Teofan Domżał zwraca uwagę, że w minionym roku znacząco zwiększyła się śmiertelność ludzi starych a ból stał się jednym z głównych problemów, pogłębiając uczucie niepewności. Głównymi objawami choroby COVID-!9 jest ból mięśni, stawów, głowy, krzyża - szczególnie nasilony u osób starszych. Prof. Domżał podkreśla, najbardziej niepokojące są późne następstwa neurologiczne infekcji negatywnie wpływające i dojmujące w cierpieniu starości.

Prof. Domżał zwraca uwagę, że ból jest zjawiskiem patologicznym, przynoszącym cierpienie, od którego trudno się uwolnić mimo wysiłku medycyny. Starość jest bolesna, ale nie jest to obiekt zainteresowań badaczy. Z przeglądu badan i doniesień prof. Domżał wnioskuje, że tylko ok. 1 proc. prac naukowychpoświęcona jest cierpieniu seniorów.


Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu prof. Teofana Domżała z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie:
Wykład został wygłoszony w czasie konferencji "Wyzwania w neurologii - jak skutecznie leczyć ból i stan zapalny", której kierownikiem naukowym był prof. Konrad Rejdak a organizatorem wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe