Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ranking uczelni medycznych – zamiana miejsc

Źródło: Perspektywy
Autor: Iwona Konarska |Data: 22.06.2022
 
 
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 pozwala spojrzeć na wyższe uczelnie wielowymiarowo, także grupując je specjalizacjami. W medycynie niektórzy pną się do góry, inni uparcie zamykają stawkę.
Ranking kierunków studiów Perspektywy 2022, w zależności od specyfiki kierunku, składa się od 11 do 13 wskaźników, pogrupowanych w sześć kryteriów. Różne są wagi poszczególnych kryteriów – w zależności od typu uczelni i realizowanego profilu nauczania.

Główne kryteria to: prestiż, ocena tego, jak radzą sobie absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy i umiędzynarodowienie. Kryteria dodatkowe dotyczące uczelni medycznych to egzaminy lekarskie – wskaźnik dla kierunku lekarskiego i stomatologii oparty jest na wynikach LEK i LDEK, uwzględniana jest też skuteczność zdawania egzaminu.

Analiza rankingu kierunków lekarskich pozwala zauważyć, że początek listy jest niezmienny przynajmniej od 3 lat – na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński (Collegium Medicum), a na drugim – Gdański Uniwersytet Medyczny. Jak powiedział portalowi Trójmiasto prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: – Od niemal dekady GUMed zajmuje wysoką pozycję w ścisłej czołówce krajowych ośrodków akademickich. Zdaniem rektora „jest to sygnał, że nasz uniwersytet rozwija się we właściwym kierunku, zarówno w zakresie aktywności naukowej, badawczej, dydaktycznej, jak też działalności klinicznej.

Świetną lokatę utrzymuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który jeszcze dwa lata temu był na 10. miejscu – w zeszłym roku awansował na trzecie, a obecnie odniósł sukces, zachowując miejsce w ścisłej czołówce. Dołączył do niego Warszawski Uniwersytet Medyczny (przez dwa poprzednie lata poza podium, na czwartym miejscu). Pogarsza się sytuacja Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który dwa lata temu był drugi, potem trzeci, a teraz jest piąty. Widać to również w rankingu wszystkich uczelni wyższych. W 2020 r. uczelnia zajmowała 12. miejsce, rok później spadła o pięć pozycji, natomiast obecnie znajduje się na 20. pozycji.

Druga połowa listy to niewielkie roszady. Śląski Uniwersytet Medyczny jest na miejscu 11., podobnie jak w zeszłym roku. Uniwersytet Medyczny w Lublinie tak jak w 2021 roku jest dziewiąty, zaś Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – dziesiąty. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest ósmy, a jeszcze dwa lata temu był szósty.

W rankingu wszystkich szkół wyższych (publicznych) najwyżej jest UJ – na drugim miejscu po Uniwersytecie Warszawskim, GUMed na 7., UM w Łodzi na 9., WUM na 12., PUM w Szczecinie i UM w Poznaniu ex aequo na 16., UM we Wrocławiu na 20., UM w Białymstoku i UM w Lublinie na 21., UWM w Olsztynie jest 32., a SUM w Katowicach – 37.

Poniżej ranking uczelni medycznych – kierunek lekarski:
RANKING UCZELNI MEDYCZNYCH 2022
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.