Specjalizacje, Kategorie, Działy
Sejm RP

Sejm uczcił pamięć ofiar eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrück

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Sejm RP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 28.09.2022
 
 
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy pierwszych eksperymentów pseudomedycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück oraz uczcił pamięć ich ofiar – kobiet z Polski.
Sejm RP przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszych eksperymentów medycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i oddał cześć ich ofiarom – Polkom.

W 2022 roku przypada 80. rocznica pierwszych eksperymentów medycznych przeprowadzanych przez Niemców od 1 sierpnia 1942 roku do jesieni 1943 roku na 74 Polkach osadzonych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

W uchwale sejmowej czytamy: Oddajemy cześć wszystkim polskim kobietom, dla których niemiecki obóz KL Ravensbrück stał się „Golgotą”, szczególnie mając na uwadze te, które stały się „królikami doświadczalnymi” dla niemieckich lekarzy. Polki, poddane pseudomedycznym eksperymentom, oprócz doznanego bólu i cierpienia, zostały również pozbawione ludzkiej godności.

Niech ofiary zbrodniczych operacji doświadczalnych w KL Ravensbrück staną się symbolem i przestrogą przed ponownym popełnieniem podobnych barbarzyńskich czynów, a zamieszczone na polskiej tablicy pamiątkowej w KL Ravensbrück słowa „Jeśli echo ich głosów umilknie – zginiemy” utrwalają pamięć o okrucieństwie i bestialstwie niemieckich oprawców wobec ludzkości.

Obóz w Ravensbrück, położony ok. 80 km od Berlina, otwarto w 1939 r. Szacuje się, że przebywało w nim ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych. W transportach znalazło się 40 tys. więźniarek z Polski. Osadzono tam m.in. działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. W 1942 r. Niemcy rozpoczęli zbrodnicze eksperymenty medyczne. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę więźniarek KL Ravensbrück. Wiele z nich padło ofiarami eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez lekarzy z SS.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.