Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Skargi na zarobki opiekunów medycznych

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia wyliczyło, ile ma zarabiać opiekun medyczny. To odpowiedź na informację o nieprawidłowościach, jakie zgłosiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM).
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych poinformowało Ministerstwo Zdrowia o nieprawidłowościach z wypłatą podwyżek opiekunom medycznym. Jak zaznaczyli przedstawiciele tej grupy zawodowej, chodzi o wypłaty po podwyżkach minimalnych wynagrodzeń. Nowe pensje minimalne, które obowiązują od 1 lipca, wprowadziła ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

Nieprawidłowości w naliczaniu wypłat po podwyżkach były zgłaszane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych już w sierpniu. Według informacji OSOM, po pierwszym miesiącu obowiązywania nowych płac stowarzyszenie zebrało takie informacje od pracowników ze 180 podmiotów. Zdarzały się też przypadki, gdy pracownicy informowali też o degradacji czy obcinaniu etatów.

W odpowiedzi na pismo stowarzyszenia resort wskazał, że opiekun medyczny powinien być zaszeregowany do grupy 7., czyli jest to: „Inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1–6 z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny”.

W grupie tej współczynnik pracy wynosi 0,86, a wynagrodzenie zasadnicze powinno być nie niższe niż 4869,77 zł brutto. To oznacza, że opiekun medyczny nie może otrzymać niższej pensji.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało także, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.