Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Smog wpływa na rozwój demencji

Udostępnij:

Długofalowe badania duńskich naukowców potwierdziły, że wieloletnie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przyspiesza rozwój demencji. Ochronnie na mózg może działać aktywność fizyczna.

  • Duńscy naukowcy badali przez 27 lat grupę pielęgniarek narażoną na działanie zanieczyszczonego powietrza. Ekspozycja na smog wynosiła 41 lat
  • Toksyczne substancje występujące w powietrzu wpływają na powstanie przewlekłego stanu zapalnego odpowiedzialnego za powstanie demencji
  • Naukowcy doszli do wniosku, że szkodliwe działanie zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o spadek zdolności poznawczych i ryzyko demencji, może ograniczać aktywność fizyczna

– To pierwsze duńskie badanie pokazujące związek między zanieczyszczeniem powietrza a demencją. Choć poziom zanieczyszczeń powietrza w Danii spada i jest relatywnie niski w porównaniu z resztą Europy i świata, badanie to pokazuje, że nadal pojawiają się istotne, niepokojące efekty zdrowotne, które wymagają uwagi i odpowiednich działań, nacelowanych na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza – mówi prof. Zorana Jovanovic Andersen z Uniwersytetu Kopenhaskiego, jedna z autorek badania.

– Odkryliśmy także związek z hałasem, ale wydaje się, że można to wyjaśnić przede wszystkim działaniem zanieczyszczeń. Nasze badanie zgadza się z rosnącą na świecie wiedzą na ten temat – dodaje ekspertka.

Naukowcy badali grupę osób przez 27 lat

Prof. Zorana Jovanovic Andersen i jej zespół obserwowali grupę pielęgniarek przez 27 lat – od 1993 do 2020 roku. Taki długi czas obserwacji to szczególna zaleta badania, ponieważ demencja rozwija się przez wiele lat. Jeśli chodzi o całkowity czas, w którym uczestniczki badania miały kontakt z zanieczyszczeniem powietrza, to wynosił on aż 41 lat (okres 1979–2020). Ze względu na grupę zawodową uczestniczek autorzy badania dysponowali dokładnymi informacjami na temat różnych czynników, które mogły wpłynąć na zdrowie kobiet.

Naukowcy doszli do wniosku, że odpowiedzialne za rozwój demencji są obecne w powietrzu zanieczyszczenia, które powodują stany zapalne. Kolejny wniosek z badań podkreśla pozytywną rolę aktywności fizycznej.

– Pielęgniarki wystawione na zanieczyszczone powietrze, które więcej się ruszały, rzadziej dostawały demencji w porównaniu z tymi o mniejszej aktywności fizycznej. Wskazuje to, że ruch może ograniczać szkodliwe działanie zanieczyszczenia powietrza, jeśli chodzi o spadek zdolności poznawczych i ryzyko demencji – mówi współautor badania Stéphane Tuffier.

Im czystsze powietrze, tym zdrowsze starzenie się

– Żyjemy coraz dłużej i coraz więcej ludzi będzie cierpiało na demencję. Wyniki te są zatem istotne, ponieważ wskazują na sposób zapobiegania nowym przypadkom demencji. Możemy zapewnić zdrowsze starzenie się ludzi, poprzez oczyszczanie powietrza, którym oddychamy – podkreśla prof. Zorana Jovanovic Andersen.

Przeczytaj także: „Polski smog szczególnie groźny dla układu krążenia”.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.