Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Stare i nowe zasady postępowania w opiece paliatywnej ►

Źródło: TMT 2021
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 17.05.2021
 
 
Prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, odnosząc się do "starych i nowych zasad" zawartych w tytule wykładu, zastanawia się, co osiągnięto i co najważniejszego jest przed psychoonkologami nie tylko w aspekcie organizacyjnym, ale i refleksji nad medycyną paliatywną.
- My nie walczymy o życie, nie walczymy o jego przedłużenie, ale o jego jakość - podkreśla prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Omawia oswojenie procesu umierania w aspekcie psychicznym. Objawy nadchodzącego kresu życia to m.in. narastające zobojętnienie, narastające znużenie i wyłączanie się kolejnych obszarów świadomości. W aspekcie fizycznym są to m.in. zmiany w procesie oddychania. Jak podkreśla prof. Krystyna de Walden-Gałuszko, niezwykle ważne jest wspólne rozumienie i zaakceptowanie sytuacji przez chorego i jego rodzinę. Zdarza się, że pacjent jest pogodzony z ostatnim etapem życia, a jego rodzina nie - w efekcie wzbudza w pacjencie poczucie winy, że nie chce walczyć, czasem do tej walki namawia.

Poznamy również odpowiedź na pytanie, czy zakończenie ostatniego etapu życia jest przegraną z chorobą onkologiczną.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, który został wygłoszony w trakcie tegorocznego Kongresu Top Medical Trends 2021 (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe