Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Start budowy Centrum Symulacji Medycznych WUM

Źródło: WUM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 23.06.2022
 
 
– Takie miejsce jak Centrum Symulacji Medycznych jest nam bezwzględnie potrzebne do właściwego nauczania na kierunkach medycznych – podkreślił prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.
Rektor zaznaczył, że centrum przeznaczone będzie dla wszystkich studentów, nie tylko tych z kierunku lekarskiego. A także dla lekarzy i pracowników medycznych różnych specjalności.

Nowoczesny budynek stanie przy ul. Pawińskiego. Znajdą się tam m.in. sale wysokiej wierności, przede wszystkim operacyjna, porodowa, sale intensywnej terapii oraz do nauki umiejętności stomatologicznych. Będzie przestrzeń opieki przedszpitalnej z karetką pogotowia, a także sale umiejętności technicznych, będzie można ćwiczyć tam szycie ran, zakładanie opatrunków, cewnikowanie itp. Będą również pomieszczenia przeznaczone do zajęć z komunikacji medycznej z udziałem pacjenta symulowanego oraz do przeprowadzania egzaminu OSCE (Objective Structured Clinical Examination).

Dr Marcin Kaczor, kierownik projektu CSM, pytany, dlaczego powstanie CSM jest tak ważne dla studentów, podkreślił dwie kwestie: – Po pierwsze, centrum daje możliwość popełniania błędów w bezpiecznych warunkach. Studenci mogą przyjrzeć się temu, co zrobili źle, poprawić błąd, dobrze go zapamiętać i nie popełniać go w przyszłości. Druga sprawa to możliwość nauki w zespołach interdyscyplinarnych. Dążymy do tego, żeby nauczać studentów w zespołach, w których są nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale również studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego itd. Na każdym etapie leczenia potrzebne jest, by ludzie współpracowali z sobą. I do tego służy Centrum Symulacji Medycznych. Chodzi o to, by uczyć ich współdziałania – mówi dr Kaczor.

WUM podpisał umowę z generalnym wykonawcą – firmą PORR SA. Potężna inwestycja ma wartość 131 mln zł. Zakończenie prac planowane jest już w przyszłym roku.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.