Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Obraz Vnukko z Pixabay

Statyny zmniejszają umieralność i ryzyko udaru mózgu u pacjentów z otępieniem

Źródło: Kurier Medyczny/Małgorzata Solarczyk/KL
Autor: Małgorzata Solarczyk |Data: 01.10.2019
 
 
Wyniki nowego badania zaprezentowane podczas piątego Kongresu EAN pokazują istotną zależność między przyjmowaniem statyn a zmniejszeniem umieralności chorych z otępieniem.
W badaniu obejmującym lata 2008–2015 przeanalizowano dane 44 920 pacjentów z otępieniem zarejestrowanych w Szwedzkim Rejestrze Pacjentów. Ustalono, że ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny u chorych stosujących statyny jest o 22 proc. niższe niż u pacjentów nieprzyjmujących statyn.

W grupie chorych stosujących statyny stwierdzono także 23-procentowe obniżenie ryzyka udaru, którego częstość występowania u pacjentów z lekkim i ciężkim otępieniem jest odpowiednio trzykrotnie i siedmiokrotnie wyższa. Korzystny wpływ statyn na przeżycie był szczególnie widoczny u pacjentów w wieku poniżej 75 lat (spadek o 27 proc.) i u mężczyzn (spadek o 26 proc.), choć korzyści obserwowano także wśród kobiet i pacjentów starszych (spadek o odpowiednio 17 proc. i 20 proc.). U chorych z otępieniem naczyniowym (drugim według częstości występowania typem otępienia po chorobie Alzheimera) również odnotowano zmniejszenie umieralności o 29 proc.

– Celem naszego badania była analiza zależności między stosowaniem statyn a ryzykiem zgonu i udaru mózgu u pacjentów z rozpoznanym otępieniem – podkreśliła współautorka badania dr Bojana Petek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lublanie (Słowenia) i Instytutu Karolinska (Szwecja). Dr Sara Garcia-Ptacek, współautorka badania ze szwedzkiego Instytutu Karolinska stwierdziła: – Jest to badanie kohortowe, co oznacza, że pacjenci nie zostali przydzieleni losowo do danego leczenia w taki sposób jak w badaniu klinicznym. Z tego względu możemy jedynie wskazać na zależność, a nie definitywnie stwierdzić, że statyny były odpowiedzialne za obserwowany spadek umieralności. Jednak nasze wyniki są obiecujące i pokazują, że chorzy z otępieniem odnoszą korzyści z przyjmowania statyn w podobnym stopniu jak pacjenci bez otępienia.

W Europie żyje ok. 10 mln osób z otępieniem. Zaburzenie to jest główną przyczyną utraty samodzielności i niepełnosprawności u osób w podeszłym wieku. Prognozuje się, że do 2030 r. liczba przypadków ulegnie podwojeniu – głownie ze względu na starzenie się populacji. Częstość występowania otępienia wzrasta wykładniczo wraz z wiekiem. Schorzenie dotyka 5 proc. populacji powyżej 65 lat i nawet 50 proc.

Przeczytaj także: "Prof. Edvard Moser: Wewnętrzny GPS mózgu i śledzenie czasu zapewniają cenny wgląd w chorobę Alzheimera" , "Profesor Anne Hege Aamodt o Brain Planie po norwesku", "Dym" i "Prof. Bartosik-Psujek: Chcemy pozwolić pacjentom na normalne życie".

Więcej o "Kurierze Medycznym" na stronie internetowej: www.termedia.pl/Czasopismo/KurierMedyczny.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe