Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stres finansowy wywołuje więcej migren?

Udostępnij:
Osoby ze specyficzną odmianą zegara biologicznego (CLOCK gen) mają więcej migren spowodowanych stresem finansowym. Praca na ten temat została przedstawiona konferencji Europejskiego Collegu Neuropsychofarmakologii w Paryżu ECNP.
Po raz pierwszy genetyka rytmu okołodobowego została wykazana jako mająca wpływ na migrenę. Choroba dotyka nawet 1 mld osób na świecie. Według szacunków koszty z nią związane w USA wynoszą nawet 17 mld dolarów rocznie. W Wielkiej Brytanii 1 na 4 kobiety i 1 na 12 mężczyzn cierpi na migreny.

Grupa badaczy z Węgier oraz Wielkiej Brytanii sprawdzili 999 pacjentów z Budapesztu oraz 1350 z Manchesteru pod kątem dwóch wariantów genu CLOCK i ich związku z migreną. Gen ten reguluje wiele rytmów dobowych ciała, w tym temperaturę, poziom kortyzolu – pierwotnego hormonu stresu. Naukowcy odkryli, że choć nie było istotnego bezpośredniego powiązania między genem a migreną, to biorąc pod uwagę stres (finansowy mierzony za pomocą kwestionariusza) okazało się, że badane odmiany genu zwiększały odsetek migren typu bóle głowy u tych, którzy cierpieli z powodu niedostatków finansowych o 20 procent. Badacze przeanalizowali funkcjonalny pojedynczy polimorfizm nukleotydowy w genie CLOCK, który ma zdolność wpływania na ilość białka transkrybowanego z tego genu. To białko kontroluje zegar biologiczny, jego warianty więc mogą w obliczu stresu upośledzać proces zapobiegający migrenie.

Choć, jak przyznają sami badacze, ich praca nie wskazuje co powoduje migrenę (nie ma jednej przyczyny), to jednak wskazuje, że zarówno stres jak i genetyka mają wpływ na tą chorobę. Ich zdaniem w pracy udało im się wykazać, że stres reprezentowany przez niedostatki finansowe prowadzi do wzrostu liczby migren u tych, którzy charakteryzują się poszczególną odmianą genu. Zdaniem badaczy obecnie należałoby się dowiedzieć, czy inne warianty związane z innymi rodzajami stresu powodują ten sam efekt.

Siłą pracy badaczy jest zaobserwowanie tego samego efekty w obu niezależnych grupach badawczych – węgierskiej i brytyjskiej. Badane odmiany genów zaś są obecne u jednej trzeciej populacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.