Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Sygnały o ryzyku udaru mogą pojawić się 10 lat przed jego wystąpieniem

Autor: Monika Stelmach |Data: 16.07.2021
 
 
Pogorszenie funkcji poznawczych może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu kolejnej dekady – wynika z analizy opublikowanej przez „Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry”.
Chociaż wiedza na temat zaburzeń poznawczych i funkcjonalnych po udarze wzrasta, niewiele wiadomo na temat możliwego osłabienia tych funkcji przed udarem. Holenderscy naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie określili długofalowe trajektorie funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania przed i po udarze.

Badania prowadzili wśród 14 712 osób. Przeanalizowali zgromadzoną dokumentację medyczną z lat 1990–2018. Dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar, zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema osobami bez udaru tej samej płci i w tym samym wieku.

Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemy w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem pierwszego epizodu.

Wiele przeprowadzonych testów obejmowało funkcje poznawcze (m.in. koncentrację, funkcje językowe, uczenie się i zapamiętywanie), czas reakcji, koordynację i sprawność ruchową oraz występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar, pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone na chorobę.

– Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami, jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu – piszą autorzy pracy.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe