Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Sześć metabolitów, które wiążą się z pogorszeniem zdolności umysłowych

Udostępnij:
Badanie z udziałem zróżnicowanej grupy ochotników pokazało, że obecne we krwi metabolity związane z cukrami towarzyszyły gorszym możliwościom poznawczym. Korzystnie działa natomiast tzw. dieta śródziemnomorska.
Jeśli ktoś chce mieć sprawny umysł, powinien zadbać o właściwe odżywianie – taki jest wniosek z nowej pracy naukowców z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

W etnicznie zróżnicowanej grupie ochotników badacze sprawdzili związki między różnymi, obecnymi we krwi, związanymi z żywieniem substancjami i zdolnościami poznawczymi ochotników. Rozszerzyli w ten sposób swoją wcześniejszą analizę, przeprowadzoną z udziałem mieszkających w USA osób pochodzących z Puerto Rico.

– Nasze badanie ma tę ogromną zaletę, że znacznie rozszerzyliśmy pulę uczestników, dodając różne grupy demograficzne, w porównaniu z poprzednimi projektami badawczymi – podkreśla dr Tamar Sofer, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Alzheimers & Dementia” (https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.12786). – Pokazuje przy tym, że badania, rozpoczynające się od obserwacji mniejszości, mogą dać początek wglądom ważnym dla innych populacji. Mamy nadzieję, że nasze wyniki pomogą ludziom w dokonywaniu odpowiednich wyborów żywieniowych i poprawie zdrowia umysłowego.

W nowym badaniu ona i jej koledzy przeanalizowali skład krwi ponad 2 tys. osób pochodzenia latynoskiego, ponad 1300 Europejczyków oraz prawie 500 Afroamerykanów. Wykryli w ten sposób sześć metabolitów, które systematycznie wiązały się z ogólnym pogorszeniem zdolności umysłowych. Cztery z nich to były cukry lub ich pochodne.

Jednocześnie inny metabolit – beta-kryptoksantyna – towarzyszył lepszym możliwościom poznawczym. Jej obecność we krwi wiązała się tymczasem z wyższym spożyciem owoców.

– Możliwe że te metabolity to biomarkery, wskazujące na bardziej bezpośrednie związki między dietą a funkcjami poznawczymi – mówi główna autorka badania, dr Einat Granot-Hershkovitz.

Jeśli chodzi o różne style żywienia, to dieta śródziemnomorska wiązała się zarówno z wyższym stężeniem beta-kryptoksantyny, jak i niższym poziomem szkodliwych metabolitów. Zgadza się to z wcześniejszymi badaniami, według których takie zwyczaje żywieniowe wpływają na lepszą sprawność umysłową.

Naukowcy przyznają, że obserwacyjny charakter badania utrudnia wyciągnięcie wniosków na temat zależności przyczynowo-skutkowych.

– Podczas gdy przyczynowe związki obserwowane w naszym badaniu mogą być słabe, różne badania wskazywały, że diecie śródziemnomorskiej towarzyszy lepsze zdrowie, w tym umysłowe – podkreśla dr Sofer.

– Nasze badanie podkreśla wagę zdrowej diety w ochronie funkcji poznawczych we wszystkich grupach etnicznych – dodaje.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.