Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Szkolenia z medycyny ratunkowej dla ukraińskich lekarzy

Źródło: WUM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 29.06.2022
 
 
Specjaliści z WUM przeszkolą 400 ukraińskich lekarzy w zakresie medycyny ratunkowej, medycyny pola walki i opatrywania urazów wielonarządowych w warunkach wojennych.
Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym gościła delegacja z Iwano-Frankiwskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego: prof. Oryna Detsyk, prof. Ulyana Kuz, prof. Iryna Kozova, prof. Irena Kozlova.

Członkinie delegacji spotkały się z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem i prof. Robertem Gałązkowskim, prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu i kierownikiem Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM.

Rozmowy dotyczyły współpracy między uniwersytetami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ustalono, że specjaliści z WUM przeszkolą 400 lekarzy ukraińskich w zakresie ratownictwa medycznego. Szkolenia będą odbywały się na terytorium Ukrainy. Do Polski z kolei będą przyjeżdżały pięcioosobowe zespoły ukraińskich instruktorów ratownictwa medycznego, by odbyć dwutygodniowe szkolenia na WUM. Po powrocie na Ukrainę instruktorzy swoją wiedzę przekażą tamtejszym lekarzom i ratownikom medycznym. Dodatkowo planowany jest zakup sprzętu do nauczania pierwszej pomocy i wysłanie go na Ukrainę.

W spotkaniu uczestniczyli także: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – prorektor ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Paweł Włodarski – prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Marek Kuch – prorektor ds. studenckich i kształcenia, oraz dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny – koordynator programu Erasmus+.

– Bardzo dziękujemy Polsce za pomoc i za to, że stoicie obok nas – powiedziała prof. Oryna Detsyk, przewodnicząca delegacji i kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego z Iwano-Frankiwskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. – Liczymy na dalszą współpracę, by dojść do standardów europejskich organizacji służby zdrowia w Ukrainie – dodała prof. Detsyk.

– Pani profesor Detsyk jest nestorką współpracy ukraińsko-polskiej – powiedział prof. Robert Gałązkowski. – Ta współpraca trwa już od 13 lat. W jej ramach przeszkoliliśmy już 5 tysięcy ukraińskich lekarzy, przez 9 lat naprzemiennie w Polsce i w Ukrainie organizowaliśmy konferencje na temat medycyny ratunkowej. To pani profesor koordynowała po stronie ukraińskiej naszą akcję przekazania kilkudziesięciu karetek pogotowia. Wszystkie od razu pojechały na front.

Ukraińska delegacja spotkała się również z prorektorem WUM ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju, prof. Pawłem Włodarskim, z którym rozmawiała o dalszej współpracy uniwersytetów i możliwościach organizacji wyjazdów studyjnych ukraińskich pracowników naukowych do Polski i wymianie studentów.

Z dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Mariuszem Gujskim rozmawiano na temat organizacji szkoleń dla ukraińskich psychologów w zakresie terapii zespołu stresu pourazowego (PTSD) w ramach współpracy WUM z Uniwersytetem SWPS.

Wizyta została zorganizowana w ramach programu Erasmus+.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.