Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Tabletka z „GPS” ma badać organizm

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: PAP/Marek Matacz
Międzynarodowy zespół opracował tabletkę, która bada układ pokarmowy i z milimetrową dokładnością pokazuje swoją pozycję. Sonda reaguje na pole magnetyczne.
Jak podają badacze z Brigham and Women’s Hospital, ponad jedną trzecią populacji świata dotykają różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Obecnie w takich przypadkach stosuje się techniki diagnostyczne, takie jak np. endoskopia, obrazowanie radiologiczne czy nuklearne. Procedury te są jednak inwazyjne, mogą wymagać stosowania szkodliwych promieni i trzeba je przeprowadzać w klinice.

Od jakiegoś czasu testowane jest nowatorskie podejście, które polega na zastosowaniu niedużej, połykanej sondy przypominającej tabletkę. Jak tłumaczą naukowcy, wynalazkom tym brakowało zdolności ustalania dokładnej pozycji, w której się znajdują. To zaś wpływało na dokładność badania.

Zespół z Brigham and Women’s Hospital z kolegami z MIT i Caltech poradził sobie właśnie z tym wyzwaniem.

Badacze opracowali system, który potrafi śledzić połykaną, elektroniczną kapsułkę z dokładnością do 1 mm. Wykorzystuje on system cewek, które wytwarzają złożone pole magnetyczne.

Jak dotąd twórcy układu z powodzeniem przetestowali go w zbiorniku z solą fizjologiczną oraz na świniach.

– Donosimy o stworzeniu działającego w trzech wymiarach systemu śledzącego bezprzewodowe, połykane mikrourządzenia, w drodze przez układ pokarmowy dużych zwierząt, w czasie rzeczywistym, z milimetrową dokładnością – mówi dr Giovanni Traverso z MIT, współautor publikacji, która ukazała się w magazynie „Nature Electronics” (https://www.nature.com/articles/s41928-023-00916-0).

– Taka nieinwazyjna, łatwa do zastosowania w różnych warunkach procedura niesie potencjał znaczących klinicznych korzyści bez powodowania dyskomfortu u pacjenta.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.