Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jiriz Alic

Testy antygenowe? Czekamy na wytyczne postępowania

Źródło: PPOZ
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 12.11.2020
 
 
Zasadnicze pytanie: czy testy antygenowe wykonywane poza systemem ochrony zdrowia będą tak samo akceptowane jak te przeprowadzane w placówkach medycznych?
Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wytyczne postępowania w zakresie rozszerzenia testowania o testy antygenowe dla pacjentów objawowych, które mają być taką samą podstawą stwierdzenia zakażenia COVID-19 jak testy PCR. Informację o rozszerzeniu testowania minister zdrowia przekazał w wystąpieniu medialnym 30 października.

W piśmie lekarze PPOZ zwrócili uwagę, iż testy antygenowe są wykonywane już nie tylko w placówkach medycznych, ale również np. w zakładach pracy. – Stąd nasze pytania: czy dodatnie testy antygenowe będą automatycznie wprowadzane do systemu EWP i nadawana będzie automatycznie izolacja (kto będzie je wprowadzał); jaki dokument potwierdza dodatni wynik testu antygenowego wykonanego np. w zakładzie pracy i czy testy antygenowe wykonywane poza systemem ochrony zdrowia będą równoważne z testami antygenowymi przeprowadzanymi w placówkach medycznych? Nadmieniam, że do czasu opracowania i opublikowania przez resort zdrowia wytycznych w tym zakresie pozostaje nam tylko weryfikacja takiego dodatniego testu antygenowego, zgłoszonego ustnie przez pacjenta, poprzez skierowanie go na wymaz – badanie PCR – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Pismo PPOZ w sprawie wątpliwości dotyczących zasad rozszerzonego testowania zostało przekazane również do wiadomości Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego oraz Filipa Nowaka, prezesa NFZ.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe