Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Tracisz słuch, starzejesz się szybciej

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.07.2021
 
 
Ubytek słuchu związany jest z pogorszeniem funkcjonowania fizycznego.
Starsi dorośli z upośledzeniem słuchu mają zwykle gorszą sprawność fizyczną, mniejszą wytrzymałość w trakcie poruszania się i szybszy spadek sprawności fizycznej w porównaniu ze starszymi dorosłymi z prawidłowym słuchem.

Dane sugerują, że ubytek słuchu wiąże się z wolniejszym chodem, a zwłaszcza z gorszą równowagą.
Aby zbadać, w jaki sposób upośledzenie słuchu wiąże się z wydolnością fizyczną osób starszych, dr Pablo Martinez-Amezcua, badacz z wydziału epidemiologii w Szkole Zdrowia Publicznego Johns Hopkins w Baltimore w stanie Maryland, wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane z trwającego badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC).

ARIC początkowo zarejestrowało ponad 15 000 dorosłych w Maryland, Minnesocie, Mississippi i Północnej Karolinie w latach 1987–1989. W niniejszym badaniu naukowcy skupili się na danych od 2956 uczestników, którzy w latach 2016–2017 poddali się ocenie słuchu za pomocą audiometrii tonalnej.
Uczestnicy mieli średnio 79 lat, około 58% stanowiły kobiety, a 80% było rasy białej. Około 33% uczestników miało dobry słuch, 40% łagodne uszkodzenie słuchu, 23% średnie uszkodzenie, a 4% ciężkie uszkodzenie.
Uczestnicy przeszli również ocenę sprawności fizycznej w latach 2011–2019, w tym test szybkiego dwuminutowego marszu, aby zmierzyć ich wytrzymałość podczas chodzenia. Sprawdzono również równowagę i prędkość chodu.

Stwierdzono, że poważne upośledzenie słuchu wiązało się z niższym średnim wynikiem testów.
Zespół odkrył również, że osoby z gorszym słuchem miały tendencję do osiągania krótszych dystansów podczas dwuminutowego testu marszu. W porównaniu z uczestnikami z normalnym słuchem uczestnicy z umiarkowanym upośledzeniem słuchu przeszli o 2,81 metra mniej, a ci z ciężkim upośledzeniem słuchu przeszli średnio o 5,31 metra mniej, po uwzględnieniu zmiennych, takich jak wiek, płeć i stan zdrowia.
Uczestnicy z upośledzeniem słuchu odnotowywali również szybszy spadek sprawności fizycznej w trakcie testów.

Różne mechanizmy mogą wyjaśniać związki między słuchem a funkcją fizyczną – twierdzą autorzy. Na przykład stan taki jak choroba sercowo-naczyniowa może wpływać zarówno na słuch, jak i na sprawność fizyczną. Ponadto upośledzenie słuchu może mieć związek z depresją, co może wpływać na aktywność fizyczną.

W ciągu ostatniej dekady badania nad konsekwencjami utraty słuchu zidentyfikowały ten fakt jako czynnik ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i demencji związanych z utratą słuchu.
„Randomizowane badania kliniczne są najlepszym sposobem oceny, czy leczenie ubytku słuchu może poprawić sprawność fizyczną” – powiedział Martinez-Amezcua.

Chociaż interwencje mogą nie odwrócić utraty słuchu, strategie jego rehabilitacji – w tym aparaty słuchowe i implanty ślimakowe – mogą być pomocne. Jak powiedział Martinez-Amezcua, tak bardzo polegamy na naszym zmyśle wzroku w codziennych czynnościach, że zwykle nie doceniamy tego, jak ważny jest słuch.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe