Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Transgraniczna e-recepta – jest zgoda KE

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.08.2022
 
 
Komisja Europejska (KE) zgodziła się na uruchomienie w Polsce usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Umożliwi to zagranicznym pacjentom zrealizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.
Polska jako jeden z pierwszych krajów Unii Europejskiej jest gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W ocenie resortu zgoda unijnego organu to pierwszy krok ku temu, by Polacy mogli realizować swoje recepty w innych krajach UE (np. w Finlandii), a mieszkańcy UE (chodzi o Estonię, Chorwację, Portugalię i Finlandię) w Polsce.

„Przed nami kolejne działania polegające na ustaleniu szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi, z którymi będziemy wymieniać e-recepty, a także podłączenie się polskich aptek do systemu informatycznego” – podał resort zdrowia.

Dodano, że zakończenie tego etapu pozwoli na uruchomienie wymiany e-recept i umożliwienie ich realizacji w wybranych aptekach w części krajów UE. Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw zakres możliwości realizacji takiej recepty będzie rozszerzany.

E-recepta transgraniczna to określenie recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE, niż została wystawiona. Będzie ona realizowana za pełną odpłatnością i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, z kategorii dostępności Rp (wydawane z przepisu lekarza) lub OTC (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze z kategorii dostępności Rpz (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania) oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Opracowanie INK
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.