Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tymolol w kroplach do oczu do przerywania ostrego napadu migreny

Źródło: JAMA Network
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 19.11.2020
 
 
Doustne beta-blokery są używane w prewencji migrenowych bólów głowy, jednak nie są skuteczne w przerywaniu ostrego ataku. Opisy przypadków sugerują, że zastosowanie beta-blokera miejscowo w formie kropli do oczu może być skuteczne w przerywaniu napadu bólu migrenowego. Na łamach JAMA Ophathalmology ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego, w którym zastosowano tymolol 0,5 proc. w formie kropli do oczu w celu przerwania napadu migreny.
Pacjenci z migreną byli randomizowani przez trzy miesiące do kropli do oczu z tymolem lub kropli zawierających placebo. Kolejnym etapem była przerwa trwająca miesiąc - okres wymywania (ang. washout period), po którym uczestnicy otrzymywali przeciwne leczenie: placebo lub tymolol.

Uczestnikom wytłumaczono, że w przypadku wystąpienia objawów napadu migreny mają zastosować jedną kroplę specyfiku. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek napadów, w których zaobserwowano zmniejszenie się bólu (w skali od 0 do 10) o 4 punkty lub do 0 po 20 minutach od zastosowanie kropli do oczu.

Łącznie zrandomizowano 50 pacjentów, z czego 42 (84 proc.) stanowiły kobiety. W sumie odnotowano 619 ataków migreny, z czego 46 proc. było leczonych za pomocą tymolu, 44 proc. za pomocą placebo, a 10 proc. przypadło na okres przerwy od leczenia. W przypadku zastosowania tymololu w celu przerwania ataku migreny pierwszorzędowy punkt końcowy spełniono w 82 proc. napadów, a w przypadku placebo w 14 proc. (różnica między interwencjami: 68 punktów procentowych).

W omawianym badaniu zastosowanie kropli do oczu z tymololem było skuteczniejsze od placebo w przerywaniu ataków migreny. Wyniki są obiecujące i powinny zostać zweryfikowane w większym badaniu klinicznym z dłuższym okresem obserwacji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe