Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Udział pediatry w leczeniu ostrych powikłań cukrzycy ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Bogusz Soiński
|
Źródło: Konferencja Diabetologia w Gabinecie Pediatry
– Leczenie cukrzycowej kwasicy ketonowej wymaga spokoju i powolnego wyrównywania zaburzeń. Trzeba mieć również na uwadze, że jej powikłaniem oraz efektem ciężkiego niedocukrzenia może być obrzęk mózgu – podkreśla prof. Agnieszka Szypowska, przedstawiając trzy przypadki dzieci, które trafiły do szpitala.
Cele leczenia kwasicy ketonowej, insulinoterapia, zalecana glikemia w trakcie wyrównywania zaburzeń kwasowo-zasadowych, suplementacja potasem, szacowana objętość płynów w cukrzycowej kwasicy ketonowej, laboratoryjne kryteria diagnostyczne zespołu hiperglikemiczno-hipermolalnego, ciężkie niedocukrzenie – hipoglikemia i konieczność natychmiastowego leczenia, objawy neuroglikopenii, obrzęk mózgu i jego czynniki ryzyka – to tematyka wykładu prof. dr hab. n. med. Agnieszki Szypowskiej z Klinicznego Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii, Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalistka z zakresu diabetologii i pediatrii podpiera się autentycznymi przypadkami dzieci, które zgłosiły się do szpitala.

Dziecko z cukrzycową kwasicą ketonową – dlaczego wyniki pacjenta pogarszają się mimo leczenia
8-letnia dziewczynka trafiła do szpitala z powodu duszności i bólu w klatce piersiowej, przez ostatni tydzień osłabiona, z mniejszym apetytem, większym pragnieniem oraz po ekstrakcji zęba mlecznego w znieczuleniu miejscowym poprzedniego dnia. Na oddział przyjęto ją w stanie ogólnym ciężkim, z zaburzeniami metabolicznymi, istotnym odwodnieniem oraz glukozą 577 mg/dl.

Odrębności w terapii małego dziecka z cukrzycową kwasicą ketonową
Przypadek 2-latka przyjętego do szpitala z powodu nowo rozpoznanej cukrzycy typu 1. W wywiadzie odnotowano 2-kilogramowy ubytek masy ciała przez tydzień, poliurię, polidypsję oraz oznaczoną glukometrem glikemię 320 mg/dl, babcię z chorobą Hashimoto i dziadka z cukrzycą typu 2.

Pacjent z kwasicą i zespołem hiperglikemiczno-hipermolalnym
W szpitalu pojawił się 12-letni chłopiec z otyłością, z utratą ciała ok. 10 kg przez miesiąc, którą rodzice tłumaczyli zwiększoną aktywnością fizyczną i zmianą diety. W wywiadzie zapisano poliurię, polidypsję, nykturię oraz glikemię na poziomie 1020 mg/dl. Pacjenta przyjęto z powodu nowo rozpoznanej cukrzycy, stwierdzono u niego lekką kwasicę ketonową, odwodnienie i przednerkową niewydolność nerek.

– Ostre powikłania cukrzycy – kwasica ketonowa i ciężkie niedocukrzenie – są stanami zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Pediatra zwykle jako pierwszy udziela pomocy dziecku z ostrym powikłaniem cukrzycy. Fachowe i szybkie wdrożenie leczenia jest bardzo istotne w prewencji rozwoju uszkodzeń wielonarządowych u dziecka – podsumowuje wykład prof. Agnieszka Szypowska.Wykład „Udział pediatry w leczeniu ostrych powikłań cukrzycy” został zaprezentowany podczas konferencji „Diabetologia w gabinecie pediatry” Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska).
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.