Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Unikatowa metoda kontroli stanu pacjentów ze stentgraftem aorty jamy brzusznej

Źródło: Marcin Rynkiewicz/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 05.05.2022
 
 
W szpitalu w Gorzowie Wlkp. pacjenci po wszczepieniu stentgraftu aorty jamy brzusznej są kontrolowani za pomocą ultrasonografu z kontrastem. Metoda ta jest korzystniejsza dla zdrowia pacjentów od tomografii czy rezonansu – poinformował Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
Standardowo po każdym wszczepieniu stentgraftu przeprowadza się kontrolne badanie obrazowe. Dzięki niemu można szybko wykryć i usunąć nieprawidłowości. Przede wszystkim sprawdza się, czy nie doszło do wymagającego ponownej operacji przecieku.

Dotąd w gorzowskim szpitalu takich pacjentów kontrolowano za pomocą tomografu komputerowego po podaniu jodowego środka kontrastującego. Teraz są badani za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS.

– Jodowe środki kontrastujące są nefrotoksyczne, te używane przy badaniu USG są bezpieczniejsze, bo są gazowe i wydalane przez płuca, więc pacjenci nie są narażani na uszkodzenie nerek i na promieniowanie, a czułość wykrywania przecieków jest porównywalna z tomografią komputerową – wyjaśniła kierownik chirurgii naczyniowej w gorzowskim szpitalu lek. Olga Szyroki.

Dodała, że ta metoda kontroli pacjentów po wszczepieniu stentgraftu jest znana w fachowej literaturze światowej, jednak gorzowscy lekarze nie słyszeli, by była stosowana w naszym kraju. – Na pewno jest to unikatowa praktyka w Polsce – zaznaczyła Szyroki.

W gorzowskim szpitalu badania diagnostyczne za pomocą ultrasonografii kontrastowej CEUS robione są od prawie czterech lat. Jak wskazują lekarze, to dość szybkie i tanie różnicowanie choćby zmian złośliwych i łagodnych wątroby.

– Badanie może zastąpić nie tylko tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, ale nawet biopsję – ocenił ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii w gorzowskim szpitalu lek. Roman Kołodziejczak.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.