Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Freepik

Witamina B3 zapobiega poronieniom

Źródło: medicalxpress.com/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 16.08.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Suplementacja witaminy B3 może znacząco zredukować liczbę poronień i urazów okołoporodowych – uważają naukowcy z Australii. Opublikowali właśnie wyniki badania, które ich zdaniem może być przełomem w opiece nad kobietami w ciąży.
Publikacja ukazała się w New England Journal of Medicine.

Naukowcy wzięli pod lupę geny członków rodzin, w których zdarzały się poronienia i deformacje i odkryli mutację, która wpływa na produkcję konkretnej cząsteczki, dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD). Jej niedobór sprawia, że płód nie rozwija się prawidłowo.

Badania wykazały jednak, że niedoborowi można zapobiec, stosując suplementację niacyny. Naukowcy przetestowali to, podając witaminę B3 myszom, które miały niedobory NAD analogiczne do tych, jakie występują u ludzi.

- Przed wprowadzeniem witaminy B3 do diety myszych samic, rodziły one zdeformowane potomstwo lub roniły – czytamy w oświadczeniu prasowym. – Po zmianie diety udało się całkowicie zapobiec poronieniom i deformacjom, a potomstwo rodziło się całkowicie zdrowe.

Badacze są zdania, że wyniki ich prac mogą być przełomowe, jeśli chodzi o opiekę nad kobietami w ciąży. Szacują, że suplementacja może pomóc nawet 25 proc. kobiet, które zmagają się z problemem poronień.

Następnym krokiem jest opracowanie testu, który mierzyłby poziom NAD w organizmie i pozwalał na zidentyfikowanie kobiet, które wymagają dużej suplementacji witaminy B3, większej, niż stosowana jest obecnie.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe