Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Z programu lekowego do świadczeń gwarantowanych

Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Agata Zbieg/PAP
Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych ambulatoryjnej opieki specjalistycznej iniekcji doszklistkowej – procedury medycznej polegającej na podawaniu leków do wnętrza gałki ocznej – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
Wprowadzenie nowego świadczenia to realizacja rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Projekt rozporządzenia jest na etapie uzgodnień.

Iniekcja doszklistkowa to procedura medyczna polegająca na podawaniu do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych. Stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń oka – neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, cukrzycowego obrzęku plamki, niedrożności żył siatkówki, zakrzepu gałęzi żyły środkowej siatkówki, zapalenia wnętrza gałki ocznej, retinopatii cukrzycowej czy krótkowzroczności patologicznej.

Obecnie iniekcja doszklistkowa finansowana jest ze środków publicznych w ramach programu lekowego „Leczenie pacjentów z chorobami siatkówki (ICD-10: H35.3, H36.0)” i w ramach lecznictwa szpitalnego. Wprowadzenie świadczenia do wykazu świadczeń gwarantowanych pozwoli na podawanie pacjentom w trybie ambulatoryjnym steroidów, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwwirusowych i leków immunosupresyjnych.

Jak uzasadniono, „wstrzyknięcie do ciała szklistego preparatu leczniczego umożliwia wysoce ukierunkowaną terapię lekową, maksymalizując dostarczanie leku terapeutycznego do tylnego bieguna oka, jednocześnie minimalizując toksyczność ogólnoustrojową. Korzyści z iniekcji do ciała szklistego zależą od leczonej patologii oka, ale zazwyczaj obejmują poprawę widzenia lub zapobieganie pogorszeniu widzenia. W przypadku infekcji korzyścią jest również bezpośrednie dostarczenie antybiotyku czy leku przeciwgrzybiczego do oka w pobliżu ogniska infekcji".
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.