Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zakończenie ESC 2020, czyli wirtualny kongres, ale dyskusja realna

Udostępnij:
Można powiedzieć, że odległość łączy. Zakończony Kongres ESC 2020 przeprowadzony w wirtualnej rzeczywistości zgromadził 116 tys. zarejestrowanych uczestników z 211 krajów, którym w czasie czterech dni prezentowano przeciętnie 43 badania dziennie. Wszystko to w czasie określonym jako „nowa normalność COVID”. Tyle liczby. Od strony merytorycznej tradycyjnie najważniejsze były trzy obszary: nowe wytyczne, wyniki badań i nowe możliwości terapeutyczne.
Nowe wytyczne dotyczyły:

1. Migotania przedsionków - jest to trzecia edycja wytycznych, w której skupiono się m.in. na postępach w wykrywaniu i leczeniu.

2. Ostrych zespołów wieńcowych bez uniesienia odcinka ST.

3. Wrodzonych wad serca u dorosłych. Poprzednie wytyczne pochodziły z 2010 roku, istniała więc duża potrzeba ich modyfikacji, szczególnie w kontekście przezskórnych technik interwencyjnych. W tegorocznych wytycznych nacisk położono na m.in. ocenę ryzyka i wybór odpowiedniego rodzaju interwencji.

4. Kardiologii sportowej i aktywności fizycznej u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową. Są to pierwsze tego rodzaju wytyczne w sytuacji, gdy kardiologia sportowa jest stosunkowo nową dziedziną skupioną na pacjencie-sportowcu.

Co jest najbardziej fascynujące w udziale w pracach ESC? – Wpływanie na życie niezliczonych pacjentów – odpowiada prof. Stephan Achenbach, prezes ESC na lata 2020-2022.

Na pewno każdy z uczestników, bogatszy w wiedzę, przekłada to stwierdzenie na swoich pacjentów.
Zapraszamy na szczegółowe omówienie wytycznych w trakcie webinarium POST ESC, 9 września o godz. 18,00.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.