Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zależność między zaburzeniami snu a depresją u pacjentów z POChP - wyniki badań

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 05.08.2020
 
 
Osoby dorosłe cierpiące na przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc, którzy zgłosili problemy ze snem byli znacznie częściej skłonni do zgłaszania depresji lub lęku oraz odczuwania pogorszenia stanu zdrowia w porównaniu do osób, które nie zgłaszały problemów ze snem.
- Problemy ze snem są częste u pacjentów z POChP i wiążą się ze złymi wynikami leczenia POChP – powiedział dr Sang Hee Lee z Wonkwang University Sanbon Hospital w Gunpo-si w Korei Południowej.

W prospektywnym, wieloośrodkowym, przekrojowym badaniu opublikowanym w Clinical Respiratory Journal, naukowcy zakwalifikowali 245 dorosłych z POChP i opracowali badanie wpływu astmy na rozwój choroby, w celu pomiaru problemów, związanych ze snem i chorobami układu oddechowego. Badanie zostało ocenione w skali 1-100, przy czym wyższe wyniki wskazywały na większe zaburzenia snu. Średnia ocen wyniosła 40,9. Średni wiek pacjentów wynosił 67 lat, a 92% badanych stanowili mężczyźni.

Jakość życia pacjentów, lęk, depresje i poczucie własnej efektywności oceniano za pomocą kwestionariusza układu oddechowego St.George (SGRQ), 36-punktowego Short-Form Health Survey (SF-36), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) oraz Skalę Samowystarczalności POChP (CSES).

Wyniki badania były ograniczone przez kilka czynników, w tym projekt badania przekrojowego, brak danych na temat obturacyjnego bezdechu sennego i brak informacji na temat konkretnych metod leczenia, takich jak stosowanie tlenu w domu lub stosowanie dużych dawek steroidów. Wyniki zostały wzmocnione przez zastosowanie miary snu, odpowiedniej dla choroby. Badanie jest pierwszym, o którym wiadomo, że obejmuje poczucie własnej efektywności w odniesieniu do jakości snu u pacjentów z POChP.

Wyniki podkreślają związek między depresją, niską jakością życia i poczuciem własnej efektywności w odniesieniu do złego snu i sugerują, że jakość snu można poprawić poprzez poprawę HRQL i ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Badanie było wspierane przez Program Badań Naukowych Podstawowych Koreańskiej Fundacji Badawczej (NRF), finansowany przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Technologii.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe