Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zdolność utrzymania równowagi a ryzyko zgonu

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 23.06.2022
 
 
Seniorzy, którzy nie są w stanie ustać na jednej nodze przez dziesięć sekund, są niemal dwukrotnie bardziej narażeni na zgon w ciągu kolejnych 10 lat – informują naukowcy z kliniki medycyny sportowej CLINIMEX w Rio de Janeiro. Ich wnioski publikuje „British Journal of Sports Medicine”.
W odróżnieniu od wydolności, siły mięśni czy elastyczności, równowaga utrzymuje się stosunkowo dobrze do szóstej dekady życia; wówczas zaczyna dość szybko się pogarszać. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy zdolność utrzymywania równowagi może mieć związek z ryzykiem zgonu.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1702 Brazylijczyków w wieku od 51 do 75 lat (68 proc. stanowili mężczyźni). Podczas regularnych testów ocenie poddawano różne aspekty zdrowia, a także wagę i obwód w pasie uczestników. Poproszono ich także o to, by przez 10 sekund stali na jednej nodze, o nic się nie opierając (każdy miał trzy próby na każdej z nóg). Wierzchnia część uniesionej stopy miała opierać się o tylną część łydki drugiej nogi.

Zadania nie udało się wykonać co piątemu uczestnikowi, przy czym problemy z utrzymaniem równowagi zwiększały się wraz z wiekiem, mniej więcej podwajając się co kolejnych pięć lat. Ponad połowa uczestników, którzy nie byli w stanie wykonać zadania, miała od 71 do 75 lat.
Podczas siedmioletniego okresu obserwacji zmarły 123 osoby (32 proc. z powodu raka, 30 proc. z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, 9 proc. z powodu chorób układu oddechowego, a 7 proc. z powodu powikłań po COVID-19).

Osoby, którym nie udawało się wykonać zadania, częściej były otyłe, miały cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu.

10-sekundowy test na równowagę dostarcza szybko obiektywnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, dlatego może zostać włączony do rutynowych badań seniorów – komentują autorzy publikacji.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.