Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zmiana kompetencji – z NFZ do resortu zdrowia

Źródło: NFZ/MZ
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.07.2022
 
 
Od 1 lipca br. infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia, a nie – jak do tej pory – przez NFZ.
Numer Infolinii i zasady jej działania pozostają bez zmian. Są to bezpłatne połączenia dostępne 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00-18:00. Prowadzone są w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Konsultanci Infolinii 989 zapisują na szczepienia oraz udzielają informacji o zasadach realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Studia PAP, obecnie mamy do czynienia ze zwyżką zachorowań na COVID-19, jednak bez potencjału przerodzenia się tej sytuacji w falę.

Resort zdrowia szacuje, że w lipcu codziennie 300 tys. osób będzie miało kontakt z wirusem SARS-CoV-2, ale bardzo niewielka liczba z nich zachoruje na COVID-19.

W tym tygodniu zaobserwowano wyraźny wzrost liczby zakażeń.

Jak wskazał Adam Niedzielski, dynamika wzrostu zachorowań jest dwa razy większa w porównaniu z zeszłym tygodniem. Minister zdrowia przytoczył też liczby – w poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia z mniej więcej 300 zakażeniami dziennie, a teraz 500-600.

W ocenie szefa resortu zdrowia to nie stanowi zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, m.in. dzięki stosunkowo dużemu poziomowi immunizacji społeczeństwa. Adam Niedzielski podkreślił, że chodzi o odporność na koronawirusa uzyskaną w drodze szczepienia oraz przechorowań.

Według majowych analiz Ministerstwa Zdrowia, ponad 90 proc. społeczeństwa ma przeciwciała na COVID-19. Jesienią natomiast możemy spodziewać się kolejnego zwiększenia liczby zachorowań.

Opracowanie INK
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.