123RF

Centrum medyczne z zarzutami UOKiK za wystawianie recept niezgodne z prawem

Udostępnij:
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Centrum Medyczne Telmed z Lublina. Chodzi m.in. o wystawianie recept online, które wymagają bezpośredniej konsultacji z lekarzem.
UOKiK poinformował, że spółka Centrum Medyczne Telmed w Lublinie otrzymała zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów. – Przedsiębiorca ten prowadzi konsultacje medyczne online za pośrednictwem stron e-lekarz24h.pl oraz e-zwolnienia24h.pl. Konsumenci mogą tam zamówić elektroniczną receptę lub zwolnienie lekarskie – przekazała rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch.

Jak wskazała, postępowanie zostało wszczęte po skargach konsumentów, „którzy uznali, że mogli zostać wprowadzeni w błąd, szczególnie jeśli chodzi o przekazy dostępne w sieci dotyczące działalności tej spółki". – Przedsiębiorca bowiem promuje swoją działalność reklamami leków, których przepisanie jednocześnie wyklucza w swoim regulaminie – powiedziała Cieloch.

– To są też fałszywe opinie łatwego dostępu do medykamentów, których przepisanie wymaga obecności zarówno pacjenta, jak i lekarza bezpośrednio – zauważyła, dodając, że równie naganną rzeczą, jaką zauważono, jest zamieszczanie opinii, które są pozytywne, ale bez informowania, czy i w jaki sposób sprawdzana jest ich autentyczność. – Są to opinie, które mają zachęcić konsumentów do skorzystania z usług tej spółki – wskazała rzeczniczka.

Kolejnym zarzutem prezesa UOKiK wobec Centrum Medycznego Telmed jest stosowanie przez przedsiębiorcę niejasnych i mało precyzyjnych sformułowań dotyczących możliwości, sposobu i terminu odstąpienia od umowy oraz okoliczności, w których konsument takie prawo traci.

– Konsumenci powinni być uczciwie traktowani w relacjach z przedsiębiorcami, a to zakłada uzyskanie rzetelnych informacji dotyczących proponowanej im oferty. Nie mogą być wabieni nieprawdziwymi hasłami, czy jak w przypadku Centrum Medycznego Telmed, fałszywymi obietnicami łatwego dostępu do środków wymagających bezpośredniego kontaktu z lekarzem – wskazał w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.