123RF

RPP zapowiedział kontrolę receptomatów

Udostępnij:

WSA potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie wystawiania recept wyłącznie na podstawie ankiety online bez badania pacjenta. – Takie działanie narusza zbiorowe prawa pacjentów – napisał RPP.

  • WSA potwierdził stanowisko RPP w sprawie receptomatów: wystawianie recept wyłącznie na podstawie ankiety online bez badania narusza zbiorowe prawa pacjentów
  • Za niestosowanie się do decyzji RPP placówkom, które za pośrednictwem serwisów internetowych oferują możliwość szybkiego uzyskania e-recepty wyłącznie na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, grozi kara w wysokości 500 tys. zł
  • Od 3 czerwca podejmujemy jeszcze bardziej intensywne działania wobec tych receptomatów, które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej – zapowiedział w mediach społecznościowych rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec

Już w październiku ubiegłego roku RPP informował na oficjalnej stronie internetowej, że „Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty – na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów”. 

500 tys. zł kary za stosowanie praktyk naruszających zborowe prawa pacjentów

Placówki medyczne zostały zobowiązane do zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeśli nie zastosują się do tych decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na nie kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł.

— Regulacje prawne mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa oraz skutecznego leczenia pod nadzorem lekarza, który to nadzór nie może być iluzoryczny. Chodzi w szczególności o odpowiedzialne stosowanie leków na receptę, które mogą powodować ciężkie działania niepożądane. Pacjentów nie można bezpodstawnie narażać na takie ryzyko – dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Szlaban na wypisywanie recept na opioidy, leki psychotropowe i medyczną marihuanę bez badania pacjenta

29 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził jego stanowisko, a RPP zapowiedział ostrzejszą walkę z placówkami medycznymi, które za pośrednictwem serwisów internetowych oferują konsultacje lekarskie, w tym możliwość szybkiego uzyskania e-recepty wyłącznie na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online.

Podkreślił, że wypełnienie ankiety medycznej i jej weryfikacja przez lekarza nie jest równoznaczna z badaniem. Ankieta nie może być jedynym dokumentem, na podstawie którego lekarz diagnozuje i ocenia stan zdrowia pacjenta.

– Od 3 czerwca podejmujemy jeszcze bardziej intensywne działania wobec tych receptomatów, które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej – poinformował w mediach społecznościowych rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

– Wypisywanie tego rodzaju leków, z uwagi na bardzo duże ryzyka zdrowotne i problemy dotyczące uzależnień, bezwzględnie powinny być poprzedzone badaniami pacjenta lub udokumentowane wcześniejszym leczeniem – napisał RPP.

Przeczytaj także: „Prof. Piotr Kuna: Receptomaty to patologia usankcjonowana prawnie”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.