SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
ERS Congress: infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie wiążą się z wyższym ryzykiem astmy w życiu późniejszym
 
Działy: Aktualności
Infekcje dróg oddechowych we wczesnym dzieciństwie są związane z wyższym ryzykiem astmy I gorszą funkcją płuc w życiu późniejszym, wynika z doniesień European Respiratory Congress.
Międzynarodowe badanie obejmujące 154492 europejskie dzieci wykazało, że te które przeszły infekcje górnych dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie zatok, zapalenie krtani, angina, zapalenie gardła, zapalenie ucha) wieku 5 lat charakteryzowały się 1,5 raza większym ryzykiem rozwoju astmy w wieku późniejszym. Dzieci, które przeszły infekcje dolnych dróg oddechowych takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc miały 2-4 razy wyższe ryzyko astmy i charakteryzowały się większym prawdopodobieństwem gorszej funkcji płuc.

Zdaniem uczonej holenderskiej, odkrycia te wspierają hipotezę, ze infekcje dróg oddechowy we wczesnym życiu mogą wpłynąć na rozwój chorób układu oddechowego w życiu późniejszym. W szczególności infekcje dolnych dróg oddechowych w dzieciństwie przyczyniają się do ryzyka astmy. Jednakże na tym etapie, jak przyznaje ekspert, nie można jednoznacznie stwierdzić tej przyczynowości.

Badanie nie wykazało związku między funkcją płuc a infekcją górnych dróg oddechowych, ale już infekcje dolnych dróg oddechowych wykazały taki związek, co zostało zmierzone poprzez wskaźniki FVC, FEV1 i FEF75.

Kraje, które brały udział w badaniu to Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Irlandia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe