Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zatwierdza nową szczepionkę przeciwko pneumokokom

Udostępnij:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Capvaxive, nową, 21-walentną szczepionkę zapobiegającą inwazyjnej chorobie pneumokokowej i pneumokokowemu zapaleniu płuc u dorosłych.

Szczepionka może zapobiegać zapaleniu płuc wywołanemu przez serotypy 15A, 15C, 16F, 23A, 23B, 24F, 31 i 35B, którym nie zapobiegają inne szczepionki przeciwko pneumokokom. Odpowiadają one za mniej więcej 84 proc. przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej wśród dorosłych w wieku 50 lat lub starszych i około 85 proc. przypadków u dorosłych w wieku 65 lat lub starszych.

– Wiele przypadków chorób dorosłych jest spowodowanych przez serotypy, które nie są zawarte w innych zatwierdzonych szczepionkach skoniugowanych przeciwko pneumokokom – powiedział prof Walter Orenstein, specjalista w dziedzinie epidemiologii, zdrowia globalnego i pediatrii na Uniwersytecie Emory i członek Naukowego Komitetu Doradczego firmy Merck.

– Nowa szczepionka Capvaxive została zaprojektowana tak, aby obejmowała serotypy, które powodują większość inwazyjnych chorób pneumokokowych u dorosłych, pomagając chronić dorosłych przed inwazyjną chorobą pneumokokową i pneumokokowym zapaleniem płuc.

Testy wykazały, że szczepionka Capvaxive była dobrze tolerowana przez osoby, które brały udział w testach, a głównymi doniesieniami były ból w miejscu zastrzyku, zmęczenie, bóle głowy i bóle mięśni.

Przeczytaj także: „Potrzebna jest szczepionka chroniąca przed groźnymi serotypami pneumokoków”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.