Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowa, mniej inwazyjna opcja leczenia rozedmy z OK FDA

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.07.2018
 
 
Amerykańska FDA zaaprobowała Zephyr Endobronchial Valve w celu leczenia trudności z oddychaniem związanych z ciężką rozedmą.
Zdaniem FDA opcje leczenia dla osób z rozedmą w szczególności przy ciężkich objawach, które nie poprawiają się wskutek przyjmowania leków są ograniczone. Opcje te obejmują chirurgię płuc lub przeszczepienie, które jednak nie stanowi pasującej alternatywy dla wszystkich chorych. Zdaniem FDA zaaprobowane urządzenie jest mniej inwazyjne niż dostępne opcje leczenia.

Zawór Zephyr jest pierwszym minimalnie inwazyjnym urządzeniem zaaprobowanym w USA do leczenia ciężkiej rozedmy. Podczas bronchoskopii zawór zostaje umieszczony w drogach oddechowych w celu zatkania chorej części płuc oraz zredukowania hiperinflacji, co pozwala zdrowszym częściom pobierać więcej powietrza i pracować bardziej efektywnie. Zawory są zaprojektowane do umieszczania bezterminowego, ale również można je usunąć.

Bezpieczeństwo i efektywność urządzenia została potwierdzona w badaniu Liberate. Po roku leczenia chorzy doświadczali 15 procentowej poprawy zdolności wydechowej. Zaobserwowano również statystycznie istotne zmniejszenie odsetka niewydolności oddechowej. Co więcej, zaobserwowano trend w kierunku redukcji hospitalizacji z powodu POCHP w porównaniu z pacjentami przyjmującymi jedynie leki. Najpoważniejszym efektem ubocznym urządzenia jest odma opłucnowa, która dotykała nawet jednej trzeciej chorych. Jedynie 20 procent z nich nie wymagało interwencji.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe