Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

ONZ: Konflikty zbrojne grożą zwiększeniem zachorowalności na gruźlicę

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP
Gruźlica zabija dziennie 4,4 tys. osób, w tym 700 dzieci, a konflikty zbrojne w Sudanie i Ukrainie grożą pogorszeniem sytuacji – twierdzi dr Lucica Ditiu, dyrektor programu „Stop TB Partnership”, która przedstawiła w poniedziałek raport w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Zdaniem Ditiu, trwające wojny, obecnie przede wszystkim w Sudanie i Ukrainie, mają fatalny wpływ na leczenie i diagnostykę nowych przypadków gruźlicy. Sytuację pogorszyła także pandemia COVID-19.

Ekspertka wskazała, że efektem długotrwałych konfliktów zbrojnych jest zapaść systemów ochrony zdrowia, co oznacza, że osoby zakażone i chore „siedzą na tykającej bombie”.

– Od czasu pandemii mamy do czynienia z dramatycznymi przypadkami, jakie wcześniej widzieliśmy tylko na filmach, gdzie skrajnie osłabieni ludzie plują krwią – powiedziała Ditiu.

Według ekspertów w Sudanie na gruźlicę choruje ponad 18 tysięcy osób, w Ukrainie – ponad 34 tysiące. Najwięcej przypadków na świecie notują Indie – ich liczbę szacuje się na 2 miliony. Dwie trzecie przypadków gruźlicy ma miejsce w zaledwie ośmiu krajach. Poza Indiami najbardziej dotknięte są Indonezja i Chiny.

Celem zarządzanego przez ONZ programu „Stop TB Partnership” jest uwolnienie świata od gruźlicy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.