Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Palenie papierosów a ryzyko idiopatycznego włóknienia płuc

Źródło: Thorax
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 10.11.2021
 
 
Związku pomiędzy nimi szukano w południowokoreańskim badaniu populacyjnym. Wyniki wskazują, że ryzyko rozwoju idiopatycznego włóknienia płuc było większe w przypadku aktywnych palaczy oraz u osób, które paliły w przeszłości niż u tych, które nigdy tego nie robiły.
Palenie papierosów jest uznawane za czynnik ryzyka idiopatycznego zapalenia płuc, jednak do tej pory nie wykazano tego związku w badaniach populacyjnych. Na łamach „Thorax” ukazały się wyniki południowokoreańskiego badania populacyjnego dotyczącego związku pomiędzy paleniem papierosów a ryzykiem idiopatycznego włóknienia płuc.

Dane pochodziły z bazy południowokoreańskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych i dotyczyły przeglądów zdrowotnych społeczeństwa w latach 2009-2012. Na tej podstawie wykluczono pacjentów, którzy wcześniej mieli zdiagnozowane idiopatyczne włóknienie płuc, a następnie skoncentrowano się na pacjentach, u których rozpoznano to schorzenie później, aż do 2016 roku.

Łącznie w okresie obserwacji zidentyfikowano 25 113 osób, u których rozpoznano idiopatyczne włóknienie płuc spośród ponad 23,2 mln rekordów w bazie danych. Ryzyko rozwoju idiopatycznego włóknienia płuc było większe w przypadku aktywnych palaczy (HR = 1,66; 95% CI: 1,61–1,72) oraz u osób, które paliły w przeszłości (HR = 1,42; 95% CI: 1,37–1,48) – w porównaniu z tymi, które nigdy tego nie robiły. Ponadto, autorzy badania zaobserwowali, że im dłuższa była ekspozycja na palenie papierosów oraz im większa była skumulowana liczba paczkolat, tym bardziej wzrastało ryzyko rozwoju idiopatycznego włóknienia płuc.

Palenie papierosów zwiększało ryzyko rozwoju idiopatycznego włóknienia płuc w populacji południowokoreańskiej.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.