Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Specjalna aplikacja pomoże w walce z astmą

Źródło: DM/ERJ
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.09.2019
 
 
Uzyskanie kontroli choroby to główny cel leczenia astmy; ważny jest odpowiedni dobór leków oraz ich właściwe stosowanie. Kolejną pomocą w walce z chorobą może okazać się... smartfon. Jak wynika z publikacji w European Respiratory Journal specjalna aplikacja w połączeniu ze spirometrem istotnie poprawia kontrolę objawów.
Zespół szwedzkich badaczy opracował AsthmaTuner - jest to system samozarządzania składający się z aplikacji na smartfona połączonej przez bluetooth ze spirometrem, dzięki któremu możliwy jest pomiar czynności płuc i rejestracja objawów choroby. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymuje się natychmiastowe informacje zwrotne na temat kontroli choroby, dawki leku oraz obraz właściwego inhalatora (-ów) do użycia.

Przeprowadzono randomizowane badanie, w którym 77 pacjentów z niekontrolowaną astmą na zmianę przypisywano do leczenia w oparciu o AsthmaTurner bądź bez tego systemu; nasilenie objawów mierzono przy pomocy Asthma Control Test (link do testu tutaj).

Zastosowanie badanego systemu kontroli choroby pozwoliło na istotną redukcję nasilenia objawów - wynik ACT poprawił się średnio o 0,70 (zakres 0,06–1,34, p=0,03). Korzyści ze stosowania AsthmaTurner pojawiały się przy co najmniej jednokrotnym użyciu w ciągu tygodnia - nawet tak rzadkie zastosowanie prowadziło do istotnej poprawy kontroli choroby (poprawa ACT o 0,45, p=0,01).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe