Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO odradza używanie hydroksychlorochiny w celu zapobiegania COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 03.03.2021
 
 
Według nowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia działająca przeciwzapalnie hydroksychlorochina nie powinna być stosowana w prewencji zakażeń SARS-CoV-2 u osób, które nie mają zdiagnozowanego COVID-19.
Na łamach pisma „The BMJ” panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia odniósł się do sposobu zapobiegania infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z pomocą hydroksychlorochiny.

Na podstawie wyników sześciu badań z udziałem ponad 6 tys. ochotników ze stwierdzoną ekspozycją na SARS-CoV-2 i bez niej specjaliści stwierdzili, że prewencyjne stosowanie wymienionego leku jest nieuzasadnione. Zalecenie dotyczy wszystkich, którzy nie mają COVID-19, niezależnie od ich kontaktów z osobami zakażonymi.

Wysokiej jakości badania wskazały, że przyjmowanie tej substancji nie wpływa na liczbę zgonów ani hospitalizacji. Jednocześnie dowody o umiarkowanej pewności sugerują, że hydroksychlorochina nie wpływa na laboratoryjnie potwierdzone zakażenia, a do tego, prawdopodobnie nasila ryzyko niepożądanych reakcji.

Eksperci stwierdzają więc, że badania tego leku nie powinny być już dłużej priorytetem, a dostępne zasoby należy przeznaczyć na badania innych substancji.

Zdaniem autorów zalecenia, na jego ważność raczej nie wpłyną różne czynniki związane z działaniem konkretnego kraju i jego ochrony zdrowia.

Opublikowana rekomendacja to pierwsza wersja aktualizowanych na bieżąco zaleceń (living guideline) odnośnie leków mających chronić przed COVID-19. W miarę, jak dostępne będą nowe dane, zalecenia obejmą także inne substancje.

Więcej informacji na stronach:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/b-wep030121.php
https://www.bmj.com/content/372/bmj.n526

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe