Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiana masy ciała a funkcja płuc – wyniki badania ECRHS

Źródło: dx.doi.org/10.1136/thoraxjnl-2019-213880 /Mikołaj Kamiński
Autor: Aleksandra Lang |Data: 25.03.2020
 
 
Tagi: BMI, FVC, FEV, ECRHS, waga
European Community Respiratory Health Survey jest wieloośrodkowym badaniem obserwacyjnym, którego kolejne edycje odbywają się już od ponad 20 lat. Na łamach Thorax ukazały się wyniki obserwacji oceniające wpływ zmiany masy ciała na funkcje płuc w dwudziestoletnim okresie obserwacji.
Do badania włączono 3 673 uczestników w wieku od 20 do 44 lat. Badanych zapraszano na powtarzające się pomiary spirometryczne, notując natężoną pojemność życiową (ang. forced vital capacity, FVC) oraz natężoną objętość wydechową pierwszosekundowaą (ang. forced expiratory volume in 1 s, FEV1). Ponadto oceniano dynamikę zmian masy ciała, wykorzystując regularne pomiary masy oraz obliczenia BMI.

Przyrost masy ciała o ponad 250 g na rok przyczyniał się do przyśpieszenia spadku FVC i FEV1 w porównaniu z pacjentami, u których wahania masy ciała wynosiły +/- 250 g w ciągu roku. Spadek masy ciała o 250 g i więcej w ciągu roku przyczyniał się do zmniejszenia dynamiki obniżenia się wartości FVC i FEV1 na przestrzeni lat. Co ważne, nie odnotowano istotnego związku między dynamiką zmiany masy ciała a zmianą wskaźnika Tiffeneau (FEV1/FVC).

Badanie wykazuje, że dbałość o prawidłową masę ciała na przestrzeni lat umożliwia zachowanie prawidłowej funkcje płuc i ograniczenie wydolności oddechowej zależne od wieku. Nawet w przypadku nadwagi i otyłości obniżenie masy ciała może spowolnić stopniowy spadek FVC i FEV1.

Artykuł „Body mass index and weight change are associated with adult lung function trajectories: the prospective ECRHS study” jest dostępny na stronie Thorax w trybie open-access.

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe