SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
36. Konferencja ordynatorów i kierowników poradni reumatologicznych
 
Działy: Aktualności
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie wspólnie z warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 13 i 14 października 2017 organizuje 36. Konferencją ordynatorów i kierowników poradni reumatologicznych. Konferencja odbędzie się tuż po Światowym Dniu Reumatyzmu.
Rok 2017 jest rokiem istotnych zmian w zakresie systemu opieki zdrowotnej, a zwłaszcza dotyczy to zasad kontraktowania świadczeń - również w reumatologii. Temat ten budzi wiele kontrowersji. W ramach Konferencji organizowana jest debata, do której prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski - dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaprosił przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorów szpitali posiadających oddziały reumatologiczne. Na debacie poruszony będzie temat sieci szpitali oraz sposobu kontraktowania świadczeń w reumatologii w latach następnych.

Podczas konferencji zostaną omówione istotne z perspektywy reumatologii zagadnienia, szczególnie uruchamianie programu wczesnej diagnostyki zapaleń stawów, stan leczenia biologicznego w Polsce, a także program kształcenia rezydentów.
Konferencja skierowana jest głównie do osób zarządzających oddziałami i poradniami reumatologicznymi w całym kraju oraz osób związanych ze światem medycyny niespecjalizujące się w reumatologii.

Choroby reumatyczne cały czas stanowią poważny problem społeczny i zdrowotny. Popularyzacji i rozpowszechnianie wiedzy na temat chorób reumatologicznych, budowanie świadomości zagrożeń, jakie ze sobą niosą, jest zadaniem niezwykle istotnym stojącym szczególnie przed Narodowym Instytutem Reumatologii.

Organizatorzy chcą, by w wydarzeniu wzięli udział najwybitniejsi reumatolodzy z całego kraju. Pierwszy dzień konferencji koncentrować się będzie głównie na zachodzących obecnie zmianach w systemie opieki zdrowotnej. Szczegółowo omówione zostaną kwestie sieci szpitali i jej wpływu na oddziały reumatologiczne, reumatologii wobec koordynowanej opieki zdrowotnej, a także przedyskutowany zostanie program wczesnego wykrywania RZS. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie standardom w reumatologii. Omawiane też będą tematy dotyczące najnowszych odkryć i wyników badań w tej dziedzinie.

Reumatyzm to potoczne określenie ponad 300 jednostek chorobowych, które dotykają układ narządu ruchu. Wśród nich wyróżnia się choroby zapalne jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU) oraz choroby niezapalne (choroba zwyrodnieniowa stawów). Wbrew potocznej opinii na schorzenie reumatyczne może zachorować każdy niezależnie od płci i wieku. Choroby te zbyt późno zdiagnozowane lub niewłaściwie leczone często prowadzą do trwałej niepełnosprawności. Mogą również powodować uszkodzenie i zaburzenie funkcji narządów wewnętrznych.
Oto niektóre tematy konferencji:
- Leczenie biologiczne w reumatologii – leki biopodobne
- Mapy potrzeb zdrowotnych i dostęp do leczenia – wnioski płynące dla reumatologów
- Koordynowana opieka zdrowotna i jej wpływ na reumatologię
- Rola badań genetycznych w leczeniu celowanym u chorych na choroby reumatyczne
- Profilaktyka i leczenie osteoporozy w praktyce reumatologa.

Na konferencji rozdane będą nagrody czasopisma „Reumatologia”: Złote, Srebrne i Brązowe Pióra dla Autorów najlepszych artykułów oryginalnych opublikowanych w 2016 roku oraz dyplomy dla najaktywniejszych ubiegłorocznych recenzentów.

Konferencja ordynatorów i kierowników poradni reumatologicznych odbywała się będzie od 13 do 14 października 2017 w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie.

Więcej informacji:

www.spartanska.pl

Formularz rejestracyjny:
http://zjazdordynatorow.spartanska.pl/
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe