SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Aktywność choroby w okresie ciąży i poporodowym u pacjentek z seronegatywną spondyloartropatią
Źródło: AK/ Disease activity during and after pregnancy in women with axial spondyloarthritis: a prospective multicentre study. Rheumatology (Oxford). 2018 Jun 1;57(6):1064-1071.
Autor: Alicja Kostecka |Data: 16.07.2018
 
 
Opublikowane na łamach Rheumatology wyniki jednego z największych jak dotąd prospektywnych badań oceniających aktywność choroby w okresie ciąży i po porodzie, w populacji pacjentek z osiową spondyloartropatią (axSpA), wskazują, iż u większości badanych okres ten nie był związany ze zwiększeniem aktywności choroby.
W analizowanym czasie - od okresu prekoncepcyjnego do roku po porodzie - utrzymywała się niska aktywność choroby, pomimo tego, że ponad 2/3 kobiet nie stosowało leków przeciwzapalnych w zaawansowanym okresie ciąży. W trzecim trymestrze ciąży 70% kobiet nie stosowało żadnego leczenia choroby podstawowej. W drugim trymestrze, aktywność choroby była większa niż w okresie poporodowym u 45% badanych (BASDAI≥4). Zwiększenie wartości BASDAI nie było związane ze wzrostem stężenia CRP w surowicy. Zjawisko to jest trudne do interpretacji, gdyż u większości kobiet stosowano w tym okresie farmakoterapię - niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) kontynuowano do końca drugiego trymestru. Przytaczając za autorami analizy, odstawienie przed ciążą lub po jej potwierdzeniu leków biologicznych mogło być przyczyną późniejszego zaostrzenia. Raportowana niska aktywność choroby w okresie poporodowym, wydaję się być związana, według autorów badania, z ponownym włączeniem w tym okresie u większości pacjentek NLPZ i/lub inhibitorów TNF alfa.

Badaniem objęto w sumie 166 kobiet (179 ciąż) zgromadzonych w norweskim krajowym rejestrze RevNatus, w okresie 2006-2016. Średni wiek badanej populacji to 31 lat, a czas trwania choroby 5,9 roku. Ponad 77% badanych było pozytywnych względem antygenu HLA-B27. Przed ciążą 44% kobiet stosowało lek biologiczny (inhibitor TNF alfa).

Autorzy podkreślają znaczenie dobrego statusu psychicznego w okresie ciąży i okresie poporodowym, w samoocenie pacjentek. Obserwacja płynąca z badania może być szczególnie istotna dla kobiet, które planują ciążę.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe