SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bifosfoniany zwiększają ryzyko mikropęknięć w kościach
 
Kategorie: Osteoporoza
Działy: Aktualności
Bifosfoniany stosowane w leczeniu osteoporozy mogą przyczyniać się do zmniejszenia wytrzymałości kości i wpływać na ich kruchość, wynika z badań naukowców Imperial College w Londynie.
Naukowcy badali próbki kości 16 pacjentów z osteoporozą, którzy doświadczyli złamania biodra. Połowa z nich przyjmowała bifosfoniany. Podczas operacji wstawiania endoprotezy u pacjentów, których leczono bifosfonianami zaobserwowano o 24% więcej mikropęknięć niż u pacjentów, którzy nie przyjmowali tych leków. W stosunku do pacjentów bez osteoporozy tych mikropęknięć było o 54% więcej. Ponadto kości pacjentów leczonych bifosfonianami były o 33% słabsze niż chorych, którym nie podawano tych leków.

Dr Richard Abel z Imperial College w Londynie powiedział, że ta niewielka jeszcze próba badawcza dowodzi, iż bifosfanianami zamiast chronić przed załamaniami powodują kruchość kości, i że w przyszłości należałoby się koncentrować nad sprawdzeniem, jak długo można leczyć bifosfonianami, aby nie dochodziło do mikropęknięć. Niewykluczone również, że w przyszłości może dojść do opracowania nowej terapii osteoporozy, która nie będzie się koncentrowała na odbudowie starej kości, lecz na budowie nowej.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe