Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Celiakia – współistnienie czy maska choroby reumatycznej
Źródło: Reumatologia News
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.04.2019
 
 
Celiakia należy do chorób autoimmunologicznych, jej manifestacje pozajelitowe mogą maskować współistnienie innej układowej choroby tkanki łącznej. U chorych na chorobę autoimmunologiczną należy zachować czujność z uwagi na predyspozycje do rozwoju kolejnego schorzenia z kręgu chorób autoimmunologicznych.
W przypadku postaci celiakii ze słabo wyrażonymi objawami z przewodu pokarmowego rozpoznanie jest utrudnione, gdyż symptomy z innych układów mogą nie nasuwać podejrzenia choroby trzewnej, natomiast rozpoznana celiakia przebiegająca z manifestacjami pozajelitowymi może maskować inne schorzenia, które objawiają się podobnie.

Przedstawiamy opis przypadku mężczyzny, lat 61, hospitalizowanego w Klinice Reumatologii i Chorób Wewnętrznych we Wrocławiu w grudniu 2018 r. z powodu podejrzenia układowej choroby tkanki łącznej. W 2011 r. rozpoznano u niego celiakię i rozpoczęto leczenie dietą bezglutenową.

Więcej: www.termedia.pl/Celiakia-wspolistnienie-czy-maska-choroby-reumatycznej,104,36356,1,0.html
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe