SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Certolizumab bezpieczny u kobiet w ciąży
Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 13.04.2018
 
 
Tagi: certolizumab
Naukowcy twierdzą, że Certolizumab (CZP) prawdopodobnie nie wywołuje efektu teratogennego ani nie zwiększa ryzyka zgonu płodu, nawet jeśli jest stosowany podczas trzeciego trymestru.
Badacze Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Durham w Północnej Karolinie przeanalizowali dane dotyczące stosowania inhibitorów TNF do leczenia przewlekłej choroby zapalnej u kobiet w ciąży. W badaniu uczestniczyło 1137 kobiet w ciąży, 528 podawano CZP (w tym 10 ciąż było bliźniaczych), ciąże te zakończyły się 459 żywymi urodzeniami (85,3%), 47 poronieniami(8,7%), 27 aborcjami planowymi (5,0% ) i pięcioma martwymi urodzeniami(0,9%). Wśród żywych urodzeń stwierdzono osiem poważnych wad wrodzonych (1,7%). Lek podawano w pierwszym trymestrze ciąży wystąpiła u 81,2% kobiet, co doprowadziło do żywych urodzeń. W blisko połowie (44,5%)ciąż lek stosowano we wszystkich trzech trymestrach.

Autorzy nazywają doniesienie "uspokajającym" dla kobiet cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Nie można wskazać żadnych pacjentek, które byłyby bardziej narażone na skutki uboczne stosowania Certolizumabu.

Jeśli chodzi o alternatywne leku, które można stosować w ciąży w celu opanowania choroby autoimmunologicznej istnieje kilka innych leków, w tym hydroksychlorochiny i sulfasalazyny. Są to generyczne leki doustne, które kosztują zdecydowanie mniej i są uważane za bezpieczne w ciąży, ale są mniej skuteczne w chorobach autoimmunologicznyc w porównaniu z Certolizumabem lub innymi inhibitorami TNF. Adalimumab i infliksymab są inhibitorami TNF o podobnym koszcie i skuteczności, co Certolizumab i nie powodują zwiększonych infekcji lub powikłań u dzieci matek je stosujących.

Dane te stanowią uzupełnienie rosnącej literatury, która potwierdza, że pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą stosować bezpiecznie leki, jeśli ich choroba jest dobrze monitorowana.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe