SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ćwiczenia fizyczne usprawniają stawy kolanowe po menopauzie
 
Większa aktywność fizyczna przyczynia się do zdrowych chrząstek stawów kolanowych u kobiet po menopauzie cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.
W badaniach prowadzonych na Wydziale Sportu i Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii uczestniczyło 76 kobiet po menopauzie w wieku 60-68 lat, które skarżyły się na ból kolan i badania radiologiczne potwierdzały u nich zmiany powstałe w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów. Pacjentki podzielono według aktywności fizycznej prowadzonej tygodniowo w ciągu 12 miesięcy. Kobiety uprawiały nordic walking 3 godziny, półtorej godziny i godzinę tygodniowo.

Okazało się, że u kobiety, które częściej były aktywne fizycznie stan chrząstek stawowych był znacznie lepszy, niż u tych, których aktywność fizyczna była niższa. Ćwiczenia fizyczne wskazane są szczególnie u tych pacjentek, u których choroba zwyrodnieniowa nie dokonała jeszcze spustoszenia w stawach, i gdy ból oraz sztywność stawów nie utrudniają ćwiczeń fizycznych.

Badania dowodzą, że wysoka aktywność fizyczna przyczynia się do produkcji wysokiego poziomu glikozoaminoglikany będącej składnikiem stawów, którego zadaniem jest utrzymanie ich w sprawności i zmniejszenie tarcia.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe