REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mepolizumab skuteczny w leczeniu EGPA

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: Medscape/AK
FDA rozszerzyła stosowanie mepolizumabu na dorosłych z eozynofilową ziarnianikowatością z zapaleniem naczyń, wcześniej nazywanym zespołem Churga-Straussa.
Mepolizumab został po raz pierwszy zatwierdzony w 2015 roku dla pacjentów w wieku 12 lat i starszych z ciężką astmą.

Eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (EGPA)jest rzadką chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie naczyń, mogące zagrażać życiu.

Mepolizumab, antagonista interleukiny-5, jest pierwszą zatwierdzoną przez FDA terapią specyficzną dla EGPA. Preparat jest podawany raz na 4 tygodnie przez wstrzyknięcie podskórne w górną część ramienia, udo lub brzuch.

Do tej pory pacjenci z tą rzadką chorobą nie mieli opcji leczenia zatwierdzonej przez FDA. Bezpieczeństwo i skuteczność mepolizumabu w przypadku EGPA wykazano w 52-tygodniowym badaniu z grupą kontrolną otrzymującą placebo. W badaniu 136 pacjentów z nawracającym i / lub opornym na leczenie EGPA otrzymywało 300 mg mepolizumabu lub placebo podskórnie raz na 4 tygodnie, w porównaniu ze stabilną doustną terapią kortykosteroidami (OCS). Dane kliniczne wykazały, że mepolizumab zwiększa czas narastania remisji, zmniejsza częstość nawrotów i rzutów oraz umożliwia zmniejszenie dawki kortykosteroidów w porównaniu do placebo u pacjentów, którzy już otrzymują standard opieki.

Najczęstsze działania niepożądane związane z mepolizumabem w badaniach klinicznych obejmowały bóle głowy, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, ból pleców i zmęczenie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.