SPECJALIZACJE REUMATOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
RZS po przeszczepie rąk
 
Na łamach Annals of Internal Medicine opublikowano pierwszy przypadek rozwoju RZS u pacjentki po przeszczepie rąk poniżej przedramienia.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego Johns Hopkins w Baltimore prezentują opis przypadku pacjentki, u której w wieku 33 lat dokonano przeszczepu obu rąk. W rok po przeszczepie u chorej doszło do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, mimo że u dawcy nie zdiagnozowano tego schorzenia, jak również w jego wywiadzie rodzinnym. Wszystkie wskaźniki RZS badania krwi były negatywne. W badaniu ultrasonograficznym i rezonansie magnetycznym zaobserwowano wysięki błony maziowej i stan zapalny pochewek ścięgna z umiarkowanymi zmianami erozji. Nie zanotowano też żadnych komplikacji związanych z przeszczepem.
U pacjentki włączono leczenie metotreksatem i prednizonem. Po trzech latach u chorej zaobserwowano nowe deformacje pomimo trwającej immunosupresji.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe