Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

RZS zabija kobiety po menopauzie - badania

Źródło: BL, Medpagetoday
Autor: Aleksandra Lang |Data: 23.12.2013
 
 
Wskaźnik umieralności kobiet po menopauzie, wśród tych, które dodatkowo cierpią na Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest dwukrotnie wyższy, niż pośród kobiet, które w tracie menopauzie pozostają wolne od chorób – dowodzą amerykańscy naukowcy.
Badanie śmiertelności kobiet z RZS przeprowadził University of Pittsburgh (Stany Zjednoczone). –Pacjentki z RZS mają podwyższone ryzyko zgonu , szczególnie z przyczyn sercowo-naczyniowych , ale dokładna patofizjologia pozostaje niepewna – mówił Lewis H. Kuller z tegoż uniwersytetu.

Główne przyczyną zgonów w tej grupie badanych kobiet były choroby układu krążenia (w tym choroba niedokrwienna serca i udar mózgu) i nowotwory.

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie: RZS, dawna nazwa: gościec przewlekle postępujący, łac. polyarthritis reumatoidea, ang. rheumatoid arthritis w skrócie RA) – choroba reumatyczna o charakterze zapalnym i podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się nieswoistym zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe